• 2015-04-23

Zabójcy bażantów, reż. Mikkel Nørgaard

Od 24 kwietnia w kinach będzie można oglądać film Zabójcy bażantów w reżyserii Mikkela Nørgaarda. Dystrybutorem filmu jest Kino Świat.

„Zabójcy bażantów”, reż. Mikkel Nørgaard (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Zabójcy bażantów”, reż. Mikkel Nørgaard (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Ekranizacja bestsellerowego thrillera Zabójcy bażantów autorstwa mistrza skandynawskiego kryminału Jussiego Adler-Olsena. Entuzjastycznie przyjęta przez krytykę i czytelników powieść sprzedała się w całej Europie w ponad milionowym nakładzie. Zaś film na jej podstawie stał się najbardziej kasowym duńskim filmem wszech czasów, detronizując na lokalnym rynku największe hity Hollywood! Za kamerą stanął Mikkel Nørgaard, reżyser Kobiety w klatce, a przed nią – ponownie – Nikolaj Lie Kaas jako niepokorny detektyw Carl Mørck.

Detektywi z Departamentu Q – zajmującego się nierozwiązanymi i przeterminowanymi sprawami – próbują rozwikłać makabryczną zbrodnię sprzed lat. Choć rzekomy zabójca został skazany, na policję zgłasza się świadek, który rzuca nowe światło na dawno zamkniętą sprawę. Podejrzani – byli uczniowie prestiżowej szkoły z internatem – aktualnie należą do elity duńskiego społeczeństwa. Detektyw Carl Mørck i jego asystent Assad muszą rozwikłać zagadkę i znaleźć sposób na pociągnięcie do odpowiedzialności prawdziwych morderców. Czy pomoże im w tym bezdomna Kimmie, niegdyś uczennica tej samej ekskluzywnej szkoły, która była zamieszana w tajemnicze wydarzenia sprzed lat?

To jest opowieść o miłości. Ale na pewno nie taka, której chciałbyś być bohaterem. W tej historii wszystko idzie źle: namiętność zamienia się w obsesję władzy, co prowadzi do czynów, które nigdy nie powinny mieć miejsca, do przekraczania granic, których nie powinno się przekraczać. Kiedy to wszystko staje się jasne, jest już za późno na odwrót.

To film o potędze władzy i jej demoralizującym wpływie. O tym, do czego jest zdolny człowiek, gdy myśli, że jest bezkarny. To także opowieść o mężczyźnie, który staje do walki, żeby naprawić zło z przeszłości. Stara się uratować zagubioną duszę, wystawiając się na ogromne ryzyko.

Film zabiera nas w podróż do szkoły z internatem dla wyrzutków społeczeństwa oraz do świata ludzi o niemal nieograniczonej władzy. Ta historia wymagała tego, by opowiedzieć ją i sfilmować w wyjątkowym stylu. Chciałem wziąć mojego widza za rękę i przedstawić mu energię i bezkompromisowość młodych zestawioną z elegancją i wyrafinowaniem uprzywilejowanych klas.

Mam nadzieję, że europejska widownia poczuje tę atmosferę, którą starałem się uchwycić za pomocą obrazów, dźwięków i muzyki. I, że nasza wyprawa w najciemniejsze zakamarki ludzkiej natury pokaże jej całą surowość i piękno. – Mikkel Nørgaard.

Zabójcy bażantów, reż. Mikkel Nørgaard
Obsada: Nikolaj Lie Kaas, Fares Fares, Pilou Asbæk, Danica Curcic, Marco Ilsø
Dystrybutor: Kino Świat
W kinach od 24 kwietnia 2015 roku

Dodaj komentarz