Światła symboli / w stronę ogrodu. Cykl warsztatów słowa i obrazu

Centrum Wiara i Kultura zaprasza na cykl warsztatów słowa i obrazu Światła symboli / w stronę ogrodu, w których uczestnicy poprzez historię ogrodów oraz ich przedstawień w sztuce zbliżą się do zawartej w nich refleksji nad losem człowieka i jego miejscem w świecie. Spotkania od 23 do 24 maja w Hebdowie poprowadzi historyk sztuki i plastyk.

„Światła symboli / w stronę ogrodu” Warsztaty słowa i obrazu (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Światła symboli / w stronę ogrodu” Warsztaty słowa i obrazu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cykl składa się z sześciu warsztatów, które prowadzimy w ciągu weekendu. Każda część składa się z rozmowy na przykładzie wybranych dzieł plastyki, a następnie przemyślenia ich treści językiem obrazu przy pomocy łatwych ale efektownych technik plastycznych.

Obrazy są sieciami, co w nie schwytane, staje się trwałym połowem. – Elias Canetti.

Człowiek zawsze szukał obrazów, które wyrażą jego wewnętrzne doświadczenie. Ogród jest jedną z nich. Głównym celem spotkań będzie autorefleksja w kontekście znaczeń, jakie niesie sztuka, zaangażowanie własnej wrażliwości i wyobraźni oraz osobista interpretacja literatury, malarstwa, rzeźby i architektury.

Zadanie plastyczne w naszych zajęciach nie jest lekcją rysunku. Proponujemy techniki, którymi może posłużyć się nieprofesjonalista. Poprzez doświadczenie dawnych i nowych środków wyrazu artystycznego (takich jak iluminacja, kaligrafia, instalacja czy collage) uczestnicy będą mieli możliwość głębiej poznać symboliczny język sztuk wizualnych. Zachęcamy do udziału w spotkaniach, w których niezwykły klimat klasztoru w Hebdowie, z jego pięknem architektury i natury, pozwoli w ciszy odpocząć w ciele i na duchu.

Autorzy projektu:

Monika Wlezień – historyk sztuki, muzealnik, pracownik Muzeum Narodowego w Krakowie, autor wielu projektów edukacyjnych. W latach 2000–2007 kierownik Sekcji Edukacji Muzeum. W MNK prowadziła przez dziesięć lat cykl wykładów Arcydzieła sztuki. W 2012 roku projekt Head, którego była kuratorem, został uznany za najlepszy w Polsce projekt edukacyjny skierowany do osób dorosłych, w ramach programu Uczenie się przez całe życie. Projekt nagrodzono w konkursie EDUinspiracje objętego honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Justyna Kamykowska – absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Dominikańskiego Studium Filozofii i Teologii. W pracy artystycznej łączy inspiracje literackie i filozoficzne ze studium natury, tworząc cykle rysunkowe i malarskie inspirowane portretem i pejzażem. Zajmuje się ilustracją dziecięcą, przygotowuje materiały edukacyjne oraz pomoce graficzne do badań naukowych z psychologii rozwojowej i pokrewnych dziedzin. Jest również autorką i współautorką programów edukacyjnych i pomocy do zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w ramach działalności Fundacji proUkraina, której jest prezesem. Od 2008 roku współpracuje Muzeum Narodowym w Krakowie w ramach działalności edukacyjnej.

Zapisy przyjmowane są do 10 maja. Więcej szczegółów na stronie internetowej Centrum Wiara i Kultura.

Światła symboli / w stronę ogrodu. Cykl warsztatów słowa i obrazu
Organizator: Centrum Wiara i Kultura w Nowym Brzesku
Od 23 do 24 maja 2015 roku
Klasztor w Hebdowie

Dodaj komentarz