Paweł Kowalewski – Moc i piękno

23 kwietnia w Artists’ House w Tel Avivie rozpocznie się wystawa Pawła Kowalewskiego pt. Moc i piękno. Bardzo subiektywna historia polskich matek.

Paweł Kowalewski, „Blanka Amsterdamer” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Kowalewski, „Blanka Amsterdamer” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizowana po raz pierwszy w Izraelu wystawa Pawła Kowalewskiego stanowi pewnego rodzaju hołd oddany młodym kobietom, które urodziły się na początku XX wieku, a ich młodość przypadła na czas II wojny światowej i rozkwitu dwóch największych ustrojów totalitarnych.

Projekt składa się z wielkoformatowych portretów, stworzonych na podstawie archiwalnych fotografii bohaterek. Grafiki, utrzymane w monochromatycznej kolorystyce, są wykonane z drobnych kropek, które dopiero z odpowiedniego dystansu tworzą całość (zastosowano tzw. efekt rastra, czyli symulacja obrazu wielotonalnego za pomocą jednotonalnego obrazu w postaci drobnego wzoru).

Paweł Kowalewski, „Fanka Igel Shechter” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Kowalewski, „Fanka Igel Shechter” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przez kilka tygodni trwania wystawy w Artists’ House w Tel Avivie wrażliwa na światło farba będzie stopniowo blednąć, aż w końcu portrety całkowicie znikną. Tym, co pozostanie będą krótkie historie bohaterek z czasów wojny, które niezależnie od swojej rozpiętości w czasie (czasem był to dzień, kilka godzin lub zaledwie kilka minut) zaważyły na reszcie życia młodych kobiet.

Mottem wystawy są słowa Hannah Arendt – Nie istnieją strefy zapomnienia. Przynajmniej jeden człowiek zawsze utrzyma się przy życiu i zda relację.

Kowalewski zwraca uwagę na to, co istnieje poza widzialnym spektrum i jednocześnie podkreśla, że mimo faktu, że o tamtych tragicznych czasach mówiono wielokrotnie i na różne sposoby, to ze wzgląd na subiektywność pamięci jest jeszcze wiele historii do opowiedzenia. Dla Kowalewskiego pretekstem do podjęcia tego niezwykłego dialogu z historią i pamięcią były losy jego matki, Zofii Jastrzębskiej, oraz matek innych znajomych. Artysta otwiera nową perspektywę. Prezentując kobiety, które doświadczyły niewyobrażalnego okrucieństwa, ukazuje ich niezwykle piękno, siła i odwagę, wskazując jednocześnie na to, że czynniki te stanowiły w dużej mierze drogę do ocalenia bohaterek.

Paweł Kowalewski – jest malarzem, artystą, wykładowcą na ASP, założycielem formacji artystycznej Gruppa – jednej z czołowych grup artystycznych drugiej połowy XX wieku. Zróżnicowana gatunkowo twórczość Kowalewskiego obejmuje malarstwo na płótnie, papierach, a także rzeźbę czy instalacje i ready-mades. Obok aktywnej działalności w szeroko rozumianym obszarze sztuki (liczne wystawy w kraju i za granicą) jest założycielem warszawskiej agencji reklamowej Communication Unlimited, która jest członkiem Stowarzyszenia Agencji Reklamowych, Związku Stowarzyszeń Rady Reklamy oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Reklamy IAA. Od 2009 roku Kowalewski jest wiceprezesem światowego zarządu IAA i dyrektorem zarządzającym na region Europy.

Wystawa Pawła Kowalewskiego Moc i piękno. Bardzo subiektywna historia polskich matek
Od 23 kwietnia do 16 maja 2015 roku
Artists’ House
Tel Aviv

Dodaj komentarz