István Haász – Przestrzeń światła

Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu zaprasza na wystawę indywidualną Istvána Haásza Przestrzeń światła. Wernisaż wystawy odbędzie się 29 kwietnia.

István Haász, wystawa „Przestrzeń światła”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

István Haász, wystawa „Przestrzeń światła”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

István Haász urodził się w 1946 roku w Gönc na Węgrzech. Ukończył Uniwersytet Sztuk Pięknych w Budapeszcie. Od 1988 roku jest wykładowcą na Uniwersytecie Sztuki Użytkowej w Budapeszcie. Mieszka i pracuje w Budapeszcie.

Jego twórczość jest pod silnym wpływem konstruktywizmu, który od lat 20. XX wieku był dominującym kierunkiem w węgierskiej sztuce awangardowej i odrodził się w latach 60. W latach 70. István Haász tworzył głównie grafiki, składające się z subtelnych linii i prostych, geometrycznych kształtów. Zajmowały go głównie powierzchnia, forma i łączące je relacje. Barwy tła dominujące w tym okresie to głównie rdzawe odcienie czerni i błękitu, poprzecinane cienkimi kreskami.

Jako środek wyrazu służy też format prac – w przeważającej większości kwadratowy, lecz od lat 80. zdarzają się też płótna w nieregularnym kształcie, wchodzące w relacje z przestrzenią. Od tego momentu artysta zaczyna tworzyć obiekty reliefowe – dwuwymiarowe systemy, składające się z mniejszych elementów. Zmieniają się też kolory – ciemne monochromatyczne barwy zastępują jasne, białe i żółte. Niezwykle istotną częścią kompozycji staje się światło, cień i związki pomiędzy poszczególnymi elementami pracy. Wewnętrzny cień stał się nieodłączną częścią obiektów, różniących się wysokością i wielkością.

Haász eksperymentował także z fakturą prac poprzez polerowanie czy tez dodawanie elementów ją zmieniających np. papierowych ścinków. Jego kilkuelementowe kompozycje prezentowały wachlarz geometrycznych relacji, łączących obiekty, które różniły się od siebie wysokością czy wielkością. Stwarzało to wrażenie niezwykłej zmienności, powodowanej przez możliwość przenoszenia czy obracania elementów, które za każdym razem tworzyły inny system, wchodząc w związek z przestrzenią i światłem.

Wystawa Istvána Haásza Przestrzeń światła
Kurator wystawy: Anna Szprynger
Od 29 kwietnia do 24 maja 2015 roku
Wernisaż: 29 kwietnia 2015 roku, godzina 19.00
Centrum Sztuki Galeria EL
Elbląg

Dodaj komentarz