Donna Tartt – Szczygieł

4 maja w Wydawnictwie Znak ukaże się nagrodzona m.in. Pulitzerem powieść Donny Tartt Szczygieł, łącząca w sobie elementy zagadki kryminalnej i Bildungsroman.

Donna Tart, „Szczygieł” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Donna Tart, „Szczygieł” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Theo Deckerowi cudem udaje się przeżyć wybuch. W irracjonalnym odruchu wykrada z ruin muzeum niewielki obraz. Ulubiony obraz matki, którą stracił w zamachu.

Szczygieł, pilnie strzeżony symbol bezpowrotnie utraconego życia, będzie towarzyszył Theo w nieustającej podróży: od ekskluzywnych apartamentów przy Park Avenue po rozpustę półświatka w Las Vegas. Z podupadającego nowojorskiego antykwariatu po ciemne zakątki Amsterdamu. Obraz, który początkowo jest dla Theo bezcennym skarbem, z czasem sprowadzi na niego śmiertelne niebezpieczeństwo. Szczygieł to epicka opowieść o utracie i obsesji, przetrwaniu i bezlitosnych kolejach losu, którego nie da się oszukać.

Powieść zdobyła Nagrodę Pulitzera i Carnegie Medal, była nominowana do National Book Critics Circle Award i Bailey’s Prize, znalazła się na listach najlepszych powieści roku ponad trzydziestu opiniotwórczych mediów. Była bestsellerem między innymi w Stanach Zjednoczonych, Francji, we Włoszech i Niemczech.

Donna Tartt napisała wcześniej dwie powieści: Tajemna historia ukazała się w 1992 roku i natychmiast zyskała status bestsellera i powieści kultowej. Mały przyjaciel miał premierę dziesięć lat później i przyniósł autorce między innymi WH Smith Literary Award i nominację do Orange Prize.

Donna Tartt, Szczygieł
Premiera: 4 maja 2015 roku
Wydawnictwo Znak

Dodaj komentarz