• 2015-04-22

Możdżer-Danielsson-Fresco | Koncert w Filharmonii Pomorskiej

26 kwietnia w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy odbędzie się koncert Możdżer-Danielsson-Fresco, organizowany na zakończenie obchodów 20-lecia działalności Klubu Kuźnia.

Możdżer-Danielsson-Fresco (źródło: materiały prasowe)

Możdżer-Danielsson-Fresco (źródło: materiały prasowe)

Historia Trio Możdżer-Danielsson-Fresco rozpoczęła się podczas XI Festiwalu Jazz na Starówce w Warszawie w lipcu 2004 roku. Specjalnie na ten festiwal Leszek Możdżer zaprosił szwedzkiego wiolonczelistę i kontrabasistę Larsa Danielssona oraz izraelskiego perkusistę Zohara Fresco. Jako międzynarodowe Trio wykonali debiutancki repertuar, który został bardzo entuzjastycznie przyjęty zarówno przez publiczność jak i krytyków.

We wrześniu 2005 roku ukazała się pierwsza studyjna płyta Trio – The Time – OM CD 001. (Podwójna Platynowa Płyta w dwa miesiące po wydaniu, obecnie płyta osiągnęła status Diamentowej). Rok później Trio ponownie spotkało się w studio w celu nagrania kolejnego albumu – Between Us and The Light – OM CD 002. Ponownie ogromny sukces zaskoczył wszystkich, gdy dwa tygodnie po premierze krążek uzyskał status Podwójnej Platynowej Płyty. Trzeci album Trio Możdżer Danielsson Fresco stanowi swego rodzaju podsumowanie dotychczasowych występów muzyków. Koncertowe DVD osiągnęło status Podwójnej Platynowej Płyty (2013).

Jesienią 2013 roku, po 7 letniej przerwie Trio wydało swój czwarty album zatytułowany Polska, dystrybuowany poza Polską (Europa, Azja, USA) przez prestiżową niemiecką wytwórnię ACT. Nowa płyta pełna jest splatających się nastrojów, przenikających stylów, uzupełniających przez muzyczne klimaty. Do tego kolażu każdy z muzyków daje coś tylko od siebie. Możdżer celebruje dźwięk i barwę, szuka impresjonistycznych wrażeń, syci zmysły muzycznymi kolorami. Danielsson – bezpretensjonalny i zdystansowany mistrz nastroju – proponuje zrazu pełne optymizmu, proste i beztroskie brzmienia, dalej nostalgiczne, refleksyjne chwile muzycznej zadumy. Subtelną i delikatną opowieść o Polsce dynamizuje Fresco – muzyk żywiołowy, twórca niepokorny, artysta energetyzujący. Jego transowa stylistyka nie tylko mobilizuje i pobudza zmysły, także niepokoi, drażni, nie pozwala przejść obojętnie. Fresco serwuje nam rodzaj dźwiękowej mantry – śmiałej i zaczepnej, o etnicznym charakterze i pierwotnym brzmieniu.

Album pokrył się platyną w trzy tygodnie od premiery, obecnie ma status podwójnej Platyny. Trio koncertowało na najlepszych festiwalach jazzowych i w najważniejszych obiektach koncertowych w Polsce i na świecie. Wszędzie zostali nagrodzeni owacją na stojąco.

Koncert Możdżer-Danielsson-Fresco
26 kwietnia 2015 roku
Filharmonia Pomorska
Bydgoszcz

Dodaj komentarz