17. Komiksofon tylko dla dorosłych

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych twórców undergroundowego polskiego komiksu, miłośnik toksycznych obszarów popkultury – Łukasz Kowalczuk oraz ilustrator, autor komiksów i filmów rysunkowych – Marcin Surma, będą gośćmi 17. edycji Komiksofonu, która odbędzie się 23 kwietnia w Sanatorium Kultury we Wrocławiu.

Łukasz Kowalczuk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łukasz Kowalczuk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po raz pierwszy w kilkuletniej historii projektu organizatorzy zapraszają tylko osoby pełnoletnie. Projekt Komiksofon stanowi element programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Goście najbliższej edycji Komiksofonu gwarantują moc artystycznych wrażeń. Pochodzący z Pucka Łukasz Kowalczuk tylko z wykształcenia jest polonistą, na co dzień pracuje jako projektant graficzny, zaś twórczo realizuje się po godzinach rysując offowe komiksy. Lubi podejmować tematy trudne, którym nadaje kontrowersyjny sznyt o czym świadczą chociażby tytuły jego autorskich zinów: Nienawidzę Ludzi (pięć zeszytów), Harkonnen – Fucking Fat Flying Bastard, Szlamu Król, Vreckless Vrestlers (pięć numerów), Violent Skate Bulldogs. Ma na koncie wiele gościnnych występów w zinach i antologiach oraz autorską książkę TM-Semic – największe komiksowe wydawnictwo lat 90. w Polsce, która ukazała się nakładem wydawnictwa Centrala. Prowadził mini-wydawnictwo SmallPress.pl oraz stronę www. poświęconą toksycznym obszarom popkultury. Jest laureatem komiksowych nagród: Subiektywny Radar Ligatury & Centrali 2012/2013 dla wydawnictwa SmallPress.pl; Złoty Kurczak 2013 za najlepszy komiks (Szlamu Król); Złoty Kurczak 2014 za najlepszy komiks (Vreckless Vrestlers); Złoty Kurczak 2014 dla najlepszego scenarzysty.

Twórczość drugiego z zaproszonych gości – Marcina Surmy – stanowi pewną przeciwwagę dla undergroundowego dorobku Łukasza Kowalczuka. Surma to dyrektor artystyczny łódzkiej grupy developerskiej odpowiedzialnej za grę Superhot oraz jeden z projektantów powstającego obecnie w kanadyjskim studiu Tinman Creative Studios serialu animowanego pt. Super Science Friends. Razem ze swoim bratem Przemkiem Surmą- również rysownikiem komiksów, prowadzą wspólnego bloga Sut m’ale gobroa, na którym w zajawkowy sposób ilustrują przeróżne zestawy klocków Lego.

Gospodarzem wieczoru będzie Konrad Koko Okoński, absolwent grafiki i sztuki mediów na ASP We Wrocławiu, autor komiksów internetowych, postać doskonale znana i lubiana w świecie fanów komiksu. Natomiast gości przepyta Andrzej Jarczewski, z wykształcenia, architekt, z zawodu grafik, z zamiłowania kolekcjoner i miłośnik komiksu.

Komiksofon to zdecydowanie coś więcej niż tradycyjne spotkania autorskie z rysownikami i ilustratorami. Rozmowa prowadzącego z gościem stanowi jedynie element audiowizualnej całości jaką są wrocławskie Komiksofony. Autorzy kilka tygodni wcześniej przygotowują kilkuminutowe filmy, w konwencji muzycznego videoklipu, prezentujące ich twórczość oraz warsztat pracy, które pokazują zgromadzonej publiczności. Każdorazowo finałem spotkania jest sesja rysowania na żywo – najbardziej nieprzewidywalny i improwizacyjny element Komiksofonu. Za każdym razem rysowanie na żywo przybiera inną formę, przez co odchodzi od standardów bitw komiksowych. Za każdym razem również publiczność jest w jakiś sposób angażowana w owo rysowanie. Jak będzie tym razem można sprawdzić dopiero podczas wydarzenia – co ciekawe powstałe rysunki wraz z autografem autora trafiają w ręce kogoś z publiczności stając się niezapomnianą pamiątką. Swobodny charakter wydarzenia daje również okazję do indywidualnych rozmów z komiksiarzami, w półmrokach klubowych wnętrz, na wygodnych sanatoryjnych kanapach, z dobrym drinkiem w tle.

Projekt Komiksofon jest realizowany do 2011 roku z przerwami do dziś. Od 2014 odbywa się już jako element programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

17. Komiksofon
Sanatorium Kultury we Wrocławiu

 

Dodaj komentarz