Jerzy Bralczyk o smacznych słowach

24 kwietnia w Księgarni Fundacji Pomocy Bibliotekom Polskim w Warszawie odbędzie się spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem, polskim językoznawcą. Punktem wyjścia do dyskusji będzie kulinarno-językowy leksykon Jeść!!!

Spotkanie z Jerzym Bralczykiem (źródło: materiały prasowe)

Spotkanie z Jerzym Bralczykiem (źródło: materiały prasowe)

W pięknie ilustrowanym leksykonie znany i lubiany językoznawca, prof. Jerzy Bralczyk, omówił sto osiemdziesiąt jeden smacznych słów. Są to w większości nazwy apetycznie brzmiących potraw, pozostałe służą jedzeniu lub się z nim kojarzą. Nie jest to jednak przewodnik kulinarny sensu stricto, ponieważ autor delektuje się nie smakiem jedzenia, lecz słowami, ich brzmieniem, urodą i funkcją. Każde hasło zawiera krótki, lecz treściwy passus etymologiczny, co stanowi dopiero punkt wyjścia do zabawnych rozważań o pełnym często zaskakujących skojarzeń, przysłów ludowych, śmiesznych zwrotów i barwnych powiedzonek języku polskim. Od ananasa do żurku wiedzie szlak mądrej opowieści profesora prowadzonej w stylu gawędy poprzez pyszne słowa nie tylko z działu kulinariów, lecz również wielu innych dziedzin życia codziennego. To książka dla wszystkich, nie tylko dla smakoszy, jednak można porządnie zgłodnieć przy jej lekturze.

Jerzy Bralczyk to językoznawca, specjalista w dziedzinie języka mediów i polityki. Jest wykładowcą w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie i w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Przewodniczy Radzie Języka Polskiego. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Rozmowę poprowadzi dziennikarz i satyryk Michał Ogórek.

Spotkanie z Jerzym Bralczykiem
24 kwietnia 2015 roku, godz. 17.00
Księgarnia Fundacji Pomocy Bibliotekom Polskim w Warszawie

Dodaj komentarz