Ambasadorzy słowa – polscy Nobliści w Oblęgorku

23 kwietnia w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku zostanie otwarta wystawa Ambasadorzy słowa poświęcona czterem polskim Noblistom.

„Ambasadorzy słowa” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Ambasadorzy słowa” – plakat (źródło: materiały prasowe)

W 2015 roku upływa 110 lat od chwili otrzymania przez Henryka Sienkiewicza Literackiej Nagrody Nobla. W związku z tą rocznicą w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku przygotowywana została wystawa poświęcona czwórce polskich Noblistów – oprócz autora Quo vadis również Władysławowi Reymontowi, Czesławowi Miłoszowi i Wisławie Szymborskiej. Celem wystawy będzie przede wszystkim przypomnienie życia i twórczości autorów, którzy rozsławili polską literaturę na świecie.

Na wystawie można będzie zobaczyć wiele wyjątkowych fotografii ze zbiorów prywatnych rodzin pisarzy, dokumentów związanych z Noblistami, wydania ich dzieł, często z wyjątkowymi dedykacjami odautorskimi, ciekawe przekłady na języki obce oraz rękopisy – w tym m.in. rękopis Chłopów, rękopis przemówienia sztokholmskiego Henryka Sienkiewicza czy wspaniałego wiersza Wisławy Szymborskiej Kot w pustym mieszkaniu, a także dyplomy noblowskie i oryginalny przyznawany Noblistom medal.

Zwiedzający będą mogli zobaczyć również kolaże wykonane przez Wisławę Szymborską, kalendarze i notatniki Czesława Miłosza. Na ekspozycji przedmioty należące do pisarzy zderzone zostaną z fotografiami osób, rzeczy i miejsc.

Ambasadorzy słowa
Wernisaż: 23 kwietnia, godz. 18.00
Wystawa czynna do 16 sierpnia 2015 roku
Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach

Dodaj komentarz