I Literacka Nagroda im. Henryka Sienkiewicza dla komiksu

I Literacka Nagroda im. Henryka Sienkiewicza dla najlepszej popowej powieści w Polsce została przyznana Jackowi Świdzińskiemu – autorowi komiksu Zdarzenie. 1908.

Jacek Świdziński, „Zdarzenie. 1908” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Jacek Świdziński, „Zdarzenie. 1908” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Nagroda im. Henryka Sienkiewicza została przyznana książce wydanej między 30 lipca 2013 a 30 lipca 2014 roku. W gronie nominowanych powieści znalazły się pozycje takie jak: Szczęśliwa ziemia Łukasza Orbitowskiego, Sto dni bez słońca Wita Szostaka, Pochłaniacz Katarzyny Bondy, Zdarzenie. 1908 Jacka Świdzińskiego, Haiti Marcina Wrońskiego, Cienioryt Krzysztofa Piskorskiego, Sezon burz Andrzeja Sapkowskiego, Fugazi Music Clab Marcina Podolca, Felix, Net i Nika, Sekret Czerwonej Hańczy Rafała Kosika oraz Zbrodniarz i dziewczyna Michała Witkowskiego. Nagroda została powołana i ufundowana przez portal dzikabanda.

Koniec końców zdecydowaliśmy się na przyznanie nagrody książce na pewno nie najpopularniejszej spośród nominowanych, natomiast w naszym przekonaniu najciekawszej. Powiedziawszy to, podkreślmy, że mamy i w tym wypadku do czynienia z tym, co najważniejsze – mianowicie opowieścią: z dużym rozmachem, wielowątkową, tajemniczą, czasami wymykającą się nie tylko naszym czytelniczym przyzwyczajeniom, ale i ramom własnej konwencji. […] Przy minimalnej liczbie słów i niezwykle oszczędnej kresce autorowi udało się stworzyć epicką wręcz historię godną Sienkiewicza, która przy tym jest pełna nie tylko humoru, ale też sugestywnych obrazów, przywodzących na myśl zgoła innych patronów – mówił Szymon Kloska.

Przewodniczącym jury Nagrody jest Szymon Kloska (Instytut Książki), sekretarzem Paweł Matuszek (dzikabanda), a w skład kapituły wchodzą: Katarzyna Nowakowska (portal foch), Leszek Bugajski (Newsweek), Piotr Kofta (WprostDziennik Gazeta Prawna), Damian Gajda (Onet), Jakub Demiańczuk (Dziennik Gazeta Prawna), Bartek Paszylk (dzikabanda).

I Literacka Nagroda im. Henryka Sienkiewicza
Laureat: Jacek Świdziński za książkę Zdarzenie. 1908
18 kwietnia 2015 roku
Portal dzikabanda

Dodaj komentarz