Tadeusz Różewicz in memoriam

24 kwietnia w Goethe-Institut w Warszawie odbędzie się wieczór poświęcony pamięci Tadeusza Różewicza. W programie projekcja filmu i spotkanie.

Tadeusz Różewicz in memoriam – plakat (źródło: materiały prasowe)

Tadeusz Różewicz in memoriam – plakat (źródło: materiały prasowe)

Program:

  • premierowy pokaz filmu Moje pojednanie – Różewicz i Niemcy (film dokumentalny, reżyseria i scenariusz Piotr Lachmann, 2013, 55 min; produkcja Media Kontakt Sp. z o.o.);
  • spotkanie z dr Małgorzatą Różewicz i Piotrem Lachmannem. Prowadzenie Rafał Bubnicki (Odra-Film).

W pierwszą rocznicę śmierci Tadeusza Różewicza prezentuję po raz pierwszy w Warszawie film Moje pojednanie. Tadeusz Różewicz i Niemcy. W tym poetyckim dokumencie wybitny polski poeta wtajemnicza nas w swoje fascynacje językiem i poezją niemiecką, szczególnie Goethego. Zdumiewająca jest intymna wiedza Różewicza o kulturze sąsiada, która doprowadziła byłego partyzanta AK do wczesnych gestów pojednania z eks-wrogiem. Film ten jest drugą częścią mojego Videotryptyku Różewiczowskiego, bazującego na powstałych w ciągu 30 lat nagraniach z poetą. Pierwsza część powstała w 2013 i nosi tytuł Tadeusz Różewicz: Twarze.

Piotr Lachmann

Piotr Peter Lachmann – polsko-niemiecki poeta, eseista, tłumacz (z niemieckiego i z polskiego), reżyser, założyciel (wraz z aktorką Jolantą Lothe) i kierownik artystyczny Lothe Lachmann Videoteatru Poza w warszawskim pałacu Szustra (od 1985 roku). Obok cyklu produkcji videoteatralnych, które znalazły uznanie jako innowacyjny wkład w polski teatr współczesny, zrealizował wraz z Tadeuszem Różewiczem, z którym był zaprzyjaźniony, videotryptyk, którego trzecia część jest na ukończeniu. W 2011 roku w Poczdamie ukazał się wydany przez Piotra Lachmanna wybór DurchFlug. E.T.A. Hoffmann in Schlesien. Obecnie pracuje nad poświęconym pobytowi Hoffmanna w Warszawie (1804–1807) studium Ich bin ein Spieler, der das Letzte auf eine Hoffnung wagt.

Dr Małgorzata Różewicz – kulturoznawca, filozof i teatrolog, anarchistka związana z Pomarańczową Alternatywą, Stowarzyszeniem Nigdy więcej oraz Salonem Profesora Dudka we Wrocławiu. Pracownik naukowy Zakładu Teorii Kultury i Sztuk Widowiskowych Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Autorka książek, licznych artykułów, esejów i recenzji. Publikuje m.in. w Pamiętniku LiterackimLitterariachKwartalniku FilozoficznymStudiach FilmoznawczychOdrze i Notatniku Teatralnym. Jej wybór utworów Tadeusza Różewicza Dwie strony medalu został odznaczony Złotym Wawrzynem Olimpijskim w 2008 roku.

Tadeusz Różewicz im memoriam
24 kwietnia 2015 roku, godz. 19.00
Goethe-Institut w Warszawie

Dodaj komentarz