Powrót do Wrocławia gotyckiej rzeźby Marii z Dzieciątkiem

Wrocław odzyska wyjątkowej klasy rzeźbę gotycką zdobiącą dawniej kościół św. Marii Magdaleny. Figura Madonny z Dzieciątkiem została poważnie uszkodzona w 1945 roku i rozdzielona na dwie części. Po 70 latach dzieło zostanie scalone.

Figura Marii z Dzieciątkiem, ok. 1500, Jacob Beinhart (źródło: materiały prasowe organizatora)

Figura Marii z Dzieciątkiem, ok. 1500, Jacob Beinhart (źródło: materiały prasowe organizatora)

Późnogotycka piaskowcowa figura Marii z Dzieciątkiem, autorstwa prawdopodobnie Jacoba Beinharta, była elementem rzeźbiarskiego wystroju elewacji zachodniej kościoła pw. św. Marii Magdaleny i Apostoła Andrzeja we Wrocławiu. Poważnemu uszkodzeniu uległa w 1945 roku w trakcie oblężenia Festung Breslau, kiedy to świątynia straciła dachy i hełmy wież, albo już po upadku twierdzy wskutek wybuchu miny, bomby, czy paliwa, który 17 maja rozpruł wieżę południową.

Przez wiele lat wydawało się, że z pożogi wojennej ocalał jedynie mocno okaleczony tors Madonny. W 1966 roku został przekazany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu do ówczesnego wrocławskiego Muzeum Śląskiego (obecnie Muzeum Narodowe we Wrocławiu) w depozyt długoterminowy. W Muzeum figura przechowywana była do roku 1995, kiedy to powróciła do świątyni magdaleńskiej, do jednej z kaplic po stronie północnej kościoła – do dawnej kaplicy rodu Rychard.

Figura Marii z Dzieciątkiem, ok. 1500, Jacob Beinhart (źródło: materiały prasowe organizatora)

Figura Marii z Dzieciątkiem, ok. 1500, Jacob Beinhart (źródło: materiały prasowe organizatora)

Głowa Madonny przez wiele lat uznawana była za zaginioną. Została odnaleziona przez dr. hab. Romualda Kaczmarka, historyka sztuki, pracownika naukowego Uniwersytetu Wrocławskiego w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu. Trafia tam w 1989 roku jako spadek po zmarłym poznańskim historyku sztuki i kolekcjonerze prof. dr. hab. Eugeniuszu Iwanoyce.

W kwietniu 2015 roku – po blisko 70 latach rozłączenia – ocalałe części rzeźby uzyskały szansę na połączenie. Dzięki staraniom dr. hab. Piotra Oszczanowskiego, dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu, udało się uzyskać zgodę na przekazanie głowy i torsu figury Madonny do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Scalenie Madonny z Dzieciątkiem nie byłoby możliwe bez ogromnej przychylności Jego Ekscelencji Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego; ks. dr. Wiesława Garczarka, dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu; ks. Piotra Mikołajczaka, administratora parafii katedralnej Kościoła Polskokatolickiego w RP pw. Świętej Marii Magdaleny we Wrocławiu.

Głowę i tors Madonny można będzie oglądać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Następnie rzeźba trafi do pracowni konserwatorskiej, gdzie zostanie scalona. Tam też wykonana zostanie kopia Madonny, która przekazana zostanie do kościoła św. Marii Magdaleny. Scalona rzeźba pokazywana będzie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu drugiej połowie roku.

Figura Marii z Dzieciątkiem, ok. 1500  – Jacob Beinhart (?)
Wystawa Sztuka śląska XIV–XVI wieku (sala 6) – głowa i tors Madonny
Od 28 kwietnia 2015 roku
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Wrocław

Dodaj komentarz