Huelle, Tusk, Pomian, Chwin i inni w antologii Gdańskie tożsamości

Premiera antologii Gdańskie tożsamości. Eseje o mieście pod redakcją Basila Kerskiego, wydanej przez Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, odbędzie się 27 kwietnia w Europejskim Centrum Solidarności. Publikacja nie jest systematycznym zapisem publicystycznych czy naukowych debat o mieście, ale czysto subiektywnym wyborem esejów o Gdańsku, zbiorem oryginalnych, nieuporządkowanych chronologicznie refleksji autorów.

„Gdańskie tożsamości. Eseje o mieście” – plakat spotkania (źródło: materiały prasowe)

„Gdańskie tożsamości. Eseje o mieście” – plakat spotkania (źródło: materiały prasowe)

Antologia Gdańskie tożsamości. Eseje o mieście zbiera w całość dwadzieścia jeden różnorodnych esejów o mieście, jego historii, przemianach i wielokulturowej tożsamości.

Autorzy tekstów w antologii to: Mieczysław Abramowicz, Paweł Adamowicz, Stefan Chwin, Jacek Dominiczak, Wojciech Duda, Jacek Friedrich, Paweł Huelle, Basil Kerski, Jacek Kołtan, Peter Oliver Loew, Antoni Libera, Artur Nowaczewski, Antoni Pawlak, Krzysztof Pomian, Donald Tusk, Jarosław Zalesiński, Zbigniew Żakiewicz.

Gdańska mozaika pamięci jest bogata, a dzięki niniejszej antologii – jak wierzę – będzie mogła poukładać się na nowo. Chciałbym, aby ta książka zachęcała czytelników do odczytania na nowo przestrzeni kulturowej miasta, aby inspirowała do rozwoju własnej lokalnej tożsamości. Antologia nie jest systematycznym zapisem publicystycznych czy naukowych debat o mieście, ale czysto subiektywnym wyborem esejów o Gdańsku, zbiorem oryginalnych, nieuporządkowanych chronologicznie refleksji autorów stąd i spoza regionu. Mimo subiektywnego charakteru zbioru wydaje mi się, że książka ta dokumentuje ważne głosy o Gdańsku ostatnich lat; pokazuje, jak debata o tożsamości miasta rozwijała się w ciągu ostatnich dwóch dekad, jak obalano niektóre mity i jak powstawały nowe. Jestem przekonany, że niniejszy tom może być interesujący również dla czytelników spoza Gdańska, ponieważ w zebranych tekstach odnaleźć można wiele ponadregionalnych, wręcz uniwersalnych wątków. Lektura uświadomi czytelnikom, iż warto spojrzeć na dzieje Polski i Europy przez pryzmat Gdańska – mówi Basil Kerski o antologii.

Gośćmi spotkania, które poprowadzi Barbara Świąder-Puchowska z Uniwersytetu Gdańskiego, będą Mieczysław Abramowicz, Stefan Chwin, Wojciech Duda, Basil Kerski i Piotr Perkowski.

Gdańskie tożsamości. Eseje o mieście – antologia 
pod redakcją Basila Kerskiego
Wydawnictwo: Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku
Premiera: 27 kwietnia 2015 roku, godz. 18.00
Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

Dodaj komentarz