• 2015-04-20

Francisco Bassignana: Chilijski mim poprowadzi warsztaty

23 kwietnia w Instytucie Cervantesa odbędą się warsztaty pantomimy prowadzone przez chilijskiego mima, Francisco Bassignanę.

Francisco Bassignana – warsztaty (źródło: materiały prasowe)

Francisco Bassignana – warsztaty (źródło: materiały prasowe)

Kurs teoretyczno-praktyczny prowadzony przez aktora, mima i producenta chilijskiego, Francisco Bassignanę. Kurs ma na celu przedstawienie krótkiego zarysu pantomimy (w tym, m.in. wpływu na tę sztukę Marcela Marceau i Étienne’a Decroux), a także różnych technik klasycznych i ich najważniejszych cech (kontrola nad ciałem, wyrażanie emocji, części ciała wyrażające emocje, tworzenie niewidzialnych przedmiotów, elementy tworzące pantomimę, etc.), tak aby uczestnicy, dzięki wyobraźni i zdobytej wiedzy, potrafili tworzyć małe historii bez słów.

Francisco Bassignana – urodził się w Chile, pomieszkuje w Santiago de Chile i w Krakowie, gdzie od 10 lat, jako mim, wciela się m.in. w postać Srebrnego Króla na Rynku. Studiował prawo na Uniwersytecie Katolickim w Santiago de Chile, ukończył kurs teatralny w Akademii Cuarta Pared w Hiszpanii, kształcił się jako mim w École Internationale de Mimdrame w Paryżu (Międzynarodowej Szkole Pantomimy), założonej przez legendarnego Marcela Marceau i jednocześnie najbardziej prestiżowej uczelni tego rodzaju, a także – również w Paryżu – w École International de Mime Corporel Dramatique (Międzynarodowej Szkole Mimu Cielesnego Dramatycznego). Jako aktor filmowy i teatralny, a także reżyser i mim pracował w całej Europie. Jest laureatem wielu nagród, w tym, jako reprezentant Polski, III Nagrody na Europejskim Festiwalu Figur Ludzkich w Lommel w Belgii, wcielając się w rolę Kazimierza Wielkiego.

 Program warsztatów:

 • Mim i pantomima: krótki zarys historyczny
  Historia pantomimy do XX wieku
  Mim współczesny: mim cielesny dramatyczny; Marcel Marceau, Étienne Decroux
 • Ruch ciała
  Kontrola nad ciałem
  Wyrażanie uczuć
  Wyrażanie emocji
  Części ciała wyrażające emocje
  Maska
 • Mim a świat zewnętrzny
  Tworzenie niewidzialnych przedmiotów
  Mim abstrakcyjny
  Mim jako przedmiot
  Elementy tworzące pantomimę lub mimodramat

Francisco Bassignana – warsztaty
23 kwietnia 2015 roku
Instytut Cervantesa w Krakowie

Dodaj komentarz