• 2015-04-20

Stasiuk i Tokarczuk gośćmi festiwalu Przeczytani w Bydgoszczy

Andrzej Stasiuk i Olga Tokarczuk znajdą się wśród gości bydgoskiego festiwalu literackiego Przeczytani, który potrwa od 22 do 24 kwietnia. To druga edycja tej imprezy, tym razem poświęcona pojęciu wielokulturowości.

Festiwal Literatury Przeczytani – plakat (źródło: materiały prasowe)

Festiwal Literatury Przeczytani – plakat (źródło: materiały prasowe)

Przeczytani to festiwal unikatowy – w pełni profesjonalny, wymyślona i programowany od początku przez… licealistów.

Wielokulturowość wybraliśmy na temat wiodący, bo zależnie od kultury w jakiej żyjemy, inaczej postrzegamy dzieła literackie. Już same tłumaczenia bardzo zmieniają ducha książki – mówiła podczas konferencji prasowej Marta Musidłowska ze Stowarzyszenia Intelektualistów Niepokornych Trickster, które wymyśliło festiwal.

Dlatego też gośćmi będą między innymi Tokarczuk (wielokulturowe Księgi Jakubowe) czy Stasiuk (książka Wschód). Wśród gości festiwalu znajdzie się też Jerzy Sosnowski, który poprowadzi lekcje czytania. Będą warsztaty kreatywnego pisania i translatorskie. Poprowadzą je Jakub Ekier, Tomasz Różycki, Paweł Schreiber i Michał Tabaczyński. Wydarzeniem specjalnym będzie wieczór poświęcony poezji Paula Celana, wyjątkowego autora pochodzącego z żyjącej w Rumunii niemieckojęzycznej rodziny żydowskiej. Chociaż jego rodzice zostali zamordowani przez Niemców w czasie II wojny, Celan do końca życia tworzył po niemiecku.

Oparcie organizacyjne dają festiwalowi Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy i VI Liceum Ogólnokształcące.

Festiwal Literatury Przeczytani – plakat (źródło: materiały prasowe)

Festiwal Literatury Przeczytani – plakat (źródło: materiały prasowe)

W chwili gdy ponad 6 mln Polaków pozostaje poza kulturą pisma (badania z 2014 roku), a młodzi ludzie fascynują się głównie grami komputerowymi i social media, profesjonalny festiwal literatury organizowany przez uczniów szkół średnich jest wartym zauważenia przedsięwzięciem.

Bydgoszcz generuje środowisko uczniów szkół średnich o niesamowitej sile intelektualnej, dlatego nie dziwi mnie, że wśród nich – nie wśród studentów – zrodziła się koncepcja festiwalu Przeczytani – mówił podczas konferencji Michał Tabaczyński, koordynator festiwalu z ramienia MCK. Podkreślał wyjątkowość tej imprezy, polegającą na połączeniu profilu edukacyjnego i propagowania literatury poprzez kontakt z największymi pisarzami. – Ważna jest też świeżość spojrzenia organizatorów. Nie ma tu wynajętych prowadzących, zblazowanych literaturoznawców. Młodzież sama zaprasza, sama prowadzi spotkania, sama pyta autorów o ich twórczość – dodawał Tabaczyński. Potwierdzały to podczas konferencji dziewczyny ze Stowarzyszenia Intelektualistów: Dotychczas bywałyśmy na spotkaniach prowadzonych z perspektywy dorosłych, a nasza jest zupełnie inna. Chcemy poznać wizję artysty, upewnić się, czy dobre odczytujemy jego książkę – mówiła Ewa Tokarewicz.

Festiwal Literatury Przeczytani
Od 22 do 24 kwietnia 2015 roku
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Dodaj komentarz