• 2015-04-20

Festiwal kina na granicy w Cieszynie nad Olzą

W dniach od 28 kwietnia do 3 maja w Cieszynie i Czeskim Cieszynie odbędzie się 17. edycja Przeglądu Filmowego Kino na Granicy.

Plakat 17. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat 17. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tegoroczne Kino na Granicy to aż sześć filmowych retrospektyw, dwa cykle tematyczne, przegląd czeskich, polskich i słowackich nowości, a także filmowe niespodzianki z Węgier i Ukrainy. Jak zwykle festiwalowe życie będzie się toczyć także poza salami kinowymi – zapraszamy na plenerowe pokazy na Wzgórzu Zamkowym, koncerty, wystawy i spotkania literackie. I oczywiście nieformalne biesiady połączone z wymianą wrażeń. Bo tych na pewno nie zabraknie.

Bohaterami tegorocznych Retrospektyw będą:

 • Katarzyna Figura – Tę znakomitą aktorkę zobaczymy m.in. w Pociągu do Hollywood Radosława Piwowarskiego i Arii divie Agnieszki Smoczyńskiej. Opowie ona o swoich rolach na spotkaniach z publicznością.
 • Emília Vášáryová – Tę słowacką gwiazdę filmu i telewizji zobaczymy m.in. w Až přijde kocour Vojtěcha Jasnego i Pelíškach Jana Hřebejka, a 1 maja będzie okazja spotkać się z nią na żywo.
 • Bolek Polívka – Jeden z najbardziej rozpoznawalnych i wszechstronnych czeskich aktorów, gwiazda filmów m.in. Věry Chytilovej, Vladimíra Michálka i Jana Hřebejka, także zapowiedział swój przyjazd do Cieszyna.
 • Marcin Krzyształowicz – Reżysera głośnej Obławy, niedawnej Pani z przedszkola i mało znanego, choć dla niektórych kultowego westernu obscenicznego Eucalyptus, również będzie można spotkać nad Olzą.
 • Ludvík Aškenazy – Z twórczości tego urodzonego w Czeskim Cieszynie pisarza i scenarzysty filmowcy czerpią od dekad, stąd w programie filmy z lat 50. XX wieku (Tam na konečné Jána Kadára i Elmara Klosa) i sprzed roku (Brutus Swietłany Filippowej).
 • Stanislav Párnický – Spotkanie z tym słowackim reżyserem i scenarzystą, którego twórczość jest w Polsce zupełnie nieznana, poprowadzi jego dawny student, dobrze nam znany Martin Šulík.

W cieszyńskich kinach obejrzeć będzie można także filmy z cykli:

Stokrotki: kino kobiet w kinematografii Czechosłowackiej: W tamtym roku przyjrzeliśmy się filmowej twórczości polskich reżyserek, teraz czas na Czeszki i Słowacki: m.in. Věrę Chytilovą (Sedmikrásky, 1966), Drahomírę Vihanovą (Zabitá neděle, 1969) i Ester Krumbachovą (Vražda Ing. Čerta, 1970).

Studio filmów rysunkowych w Bielsku-Białej To okazja, żeby poznać dorosłą twórczość jednego z najważniejszych ośrodków animacji (m.in. filmy Zdzisława Kudły i Bronisława Zemana), ale też radosna zabawa z bohaterami z dzieciństwa takimi jak Reksio czy Bolek i Lolek.

Na muzycznej scenie zobaczymy i usłyszymy zespoły:

 • 28 kwietnia – Mister D. (PL)
 • 29 kwietnia – ILLE (indie pop, CZ)
 • 30 kwietnia – The Abstinents (punk/jazz,PL)
 • 1 maja – Tata Bojs (elektroniczny rock-pop,CZ)
 • 2 maja – Billy Barman (indie rock,SK)

Wszystkich, którzy chcą uzupełnić filmowo–muzyczna dietę, jak zwykle zapraszamy na wydarzenia towarzyszące – spotkania z Moniką Talarczyk-Gubałą, autorką książki Wanda Jakubowska. Od nowa i z Maciejem Robertem, autorem pracy Perełki i skowronki. Adaptacje filmowe prozy Bohumila Hrabala, a także na wystawę przygotowaną we współpracy ze Studiem Filmów Rysunkowych Bielsko-Biała.

17. Przegląd Filmów Kino na Granicy
Od 28 kwietnia do 3 maja 2015 roku
Cieszyn, Czeski Cieszyn

Dodaj komentarz