• 2015-04-20

Deja vu – fotografia Zbigniewa Tomaszczuka

20 kwietnia w Starej Galerii ZPAF w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy pt. Deja vu Zbigniewa Tomaszczuka. Prezentowane fotografie są częścią Kolekcji Wrzesińskiej.

Plakat wystawy Zbigniewa Tomaszczuka „Deja vu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat wystawy Zbigniewa Tomaszczuka „Deja vu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Deja vu Zbigniewa Tomaszczuka to kolejny zestaw, który powstał na zamówienie burmistrza Wrześni Tomasza Kałużnego do Kolekcji Wrzesińskiej. Jest szczególny w tym sensie, że po raz pierwszy zaproszony fotograf urodził się we Wrześni – i chociaż Tomaszczuk wyprowadził się wraz z rodzicami z naszego miasta już jako dziecko, to jednak nadal odczuwa ogromny sentyment do krainy dzieciństwa. Dlatego właśnie włączył do swojego cyklu archiwalne fotografie rodzinne, które nie tylko pokazują rodzeństwo, jego samego i innych członków rodziny oraz znajomych, ale też wchodzą w interesujące interakcje ze zdjęciami wykonanymi przez artystę współcześnie, po półwieczu.

Kurator Kolekcji Wrzesińskiej: Waldemar Śliwczyński

Zbigniew Tomaszczuk – urodził się w 1949 roku we Wrześni. Ukończył: Wyższe Studium Fotografii MKiS/ZPAF w Warszawie oraz uzupełniające Studia Magisterskie na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Doktorat ze sztuk plastycznych z dyscypliny artystycznej fotografia na ASP w Poznaniu, habilitacja ze sztuki filmowej w PWSFTViT w Łodzi. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Redaktor naczelny (w latach 2000–2003) Kwartalnika Fotografia, oraz Naukowo Artystycznego Pisma o Fotografii Camera Obscura (w latach 2006–2012). Zajmuje się historią, teorią i estetyką fotografii oraz twórczością związaną ze sztukami wizualnymi. Jest profesorem na Wydziale Sztuki Mediów warszawskiej ASP i wykładowcą na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Wystawa fotografii Deja vu Zbigniewa Tomaszczuka
Wernisaż 20 kwietnia 2015 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna od 20 kwietnia do 12 maja 2015 roku
Stara Galeria ZPAF w Warszawie

Dodaj komentarz