• 2015-04-18

Skąpiec | Premiera spektaklu Nurkowskiego

18 kwietnia o godzinie 19.00 na deskach Teatru Groteska w Krakowie odbędzie się premiera spektaklu Skąpiec w reżyserii Włodzimierza Nurkowskiego. Teatralna adaptacja wiecznie aktualnej sztuki Moliera to najnowsza propozycja w repertuarze Sceny dla dorosłych.

„Skąpiec”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Skąpiec”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Skąpiec to pełna intryg i zabawnych sytuacji komedia charakterów. Ponadczasowa historia zaślepionego chorobliwą miłością do wypełnionej pieniędzmi szkatułki Harpagona i jego rodziny doczekała się wielu adaptacji teatralnych.

Charaktery w sztuce Moliera są zabawnie przerysowane i takie są też w przedstawieniu Włodzimierza Nurkowskiego. Ze sceny wartko płyną dowcipne dialogi, a cała akcja toczy się w zawrotnym tempie. Sposób gry aktorskiej, niesłychanie rytmicznej i często przejaskrawionej, a także pojawiające się w przedstawieniu maski nawiązują do stylistyki commedii dell’arte, co stanowi dużą atrakcję dla widzów. Do tego piękne kostiumy, dekoracje i muzyka nawiązujące do epoki.

W rolę tytułowego Skąpca wciela się Wojciech Czarnota. W pozostałych rolach występują: Małgorzata Hachlowska (Prozyna), Oliwia Jakubik (Marianna, Pani Klota), Diana Jędrzejewska (Eliza), Adam Godlewski (Jakub), Krzysztof Grygier (Anzelm, Szymon, Szczypta), Paweł Mróz (Wystrzał, Komisarz) oraz Lech Walicki (Walery). Autorką scenografii jest Anna Sekuła.

Ludzkie wady, pragnienia i targające człowiekiem emocje przedstawione są w Skąpcu w sposób celny, a jednak z przymrużeniem oka. Złożone perypetie miłosne, rodzinne i finansowe prowadzą ja zwykle do szczęśliwego zakończenia.

Spektakl Skąpiec
Premiera: 18 kwietnia 2015 roku, godz. 19.00
Teatr Groteska w Krakowie

Dodaj komentarz