Oblicza tradycji w polskim dizajnie – konferencja w Zakopanem

25 kwietnia w Aries Hotel&Spa w Zakopanem odbędzie się konferencja pt. Oblicza tradycji w polskim dizajnie.

Plakat konferencji „Oblicza tradycji w polskim dizajnie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat konferencji „Oblicza tradycji w polskim dizajnie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Decyzją Senatu RP rok 2015 jest Rokiem Witkiewiczów – Stanisława Ignacego (Witkacego) oraz jego ojca Stanisława. W tym roku bowiem mija 130 lat od urodzin Witkacego i 100 lat od śmierci Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego.

W ramach obchodów tej wyjątkowej rocznicy Galeria Architektury GAGA oraz firma BoConcept zapraszają na konferencję z cyklu Oblicza tradycji w polskim dizajnie. Poświęconej wzornictwu Podhala i Zakopanego.

Regionalne tradycje stylu zakopiańskiego w architekturze Domu Turysty wybitni polscy projektanci Tadeusz Brzoza i Zbigniew Kupiec przełożyli na język lat 50. XX w. Dzięki temu budynek wyróżniał się nie tylko ogromną powierzchnią spadzistego dachu krytym gontem – największym tego typu w Europie, ale także wyjątkowym wzornictwem, rzeźbą i zdobieniami. Jako baza wypadowa dla wszystkich kochających polskie Tatry Dom Turysty prędko stał się jednym z symboli Zakopanego, rozwijając podhalańskie wzornictwo i rzemiosło.

W tych pięknych wnętrzach osadzono konferencję Oblicza tradycji w polskim dizajnie poświęconą wzornictwu Podhala i Zakopanego. Trudno bowiem wyobrazić sobie na to lepsze miejsce, niż zakopiański Dom Turysty, który w ostatnich latach przeszedł niesamowitą metamorfozę dowodząc o ponadczasowości stylu zakopiańskiego.

Program Konferencji:

  • 11.00 – Otwarcie konferencji – Senator RP Janusz Sepioł
  • 11.30 – Oblicza tradycji w polskim dizajnie – dr Krystyna Łuczak-Surówka (ASP Warszawa)
  • 12.30 – Współczesne podejście do architektury zakopiańskiej – realizacje biura KARPIEL i STEINDEL
  • 13.15 – Metamorfoza zakopiańskiego domu turysty – Wojciech Niewiński (ORB Studio) i Jan Słowik-Sułkowski (Pracownia Projektowania Słowik)
  • 14.15 – Meble w stylu tatrzańskim – coś czym powinniśmy się chwalić!- dr Alicja Marduła (Zespół Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara)

Oblicza tradycji w polskim dizajnie – konferencja w Zakopanem
25 kwietnia 2015 roku
Aries Hotel&Spa w Zakopanem

Dodaj komentarz