Magik Parys nagrodzony przez Unię Europejską

14 kwietnia ogłoszono wyniki Nagrody Literackiej Unii Europejskiej podczas Ceremonii Otwarcia Londyńskich Targów Książki. Wśród zwycięzców znalazła się polska autorka – Magdalena Parys za książkę Magik.

Magdalena Parys, „Magik” – okładka (źródło: materiał prasowy wydawcy)

Magdalena Parys, „Magik” – okładka (źródło: materiał prasowy wydawcy)

Udział w konkursie Nagrody Literackiej Unii Europejskiej jest otwarty dla krajów biorących udział w programie Kreatywna Europa. Każdego roku jury pochodzące się z jednej trzeciej z krajów biorących udział w programie (zazwyczaj 12 państw) nominuje autorów.  Tegoroczni zwycięzcy zostaną oficjalnie zaprezentowani podczas gali w Concert Nobel w Brukseli 23 czerwca.

Tytuł książki Magdaleny Parys to nazwa akcji, rozpoczętej przez wschodnioniemieckie służby bezpieczeństwa w latach siedemdziesiątych, w ramach której na granicy bułgarskiej przez dziesięć lat dochodziło do morderstw ludzi, opozycjonistów i uciekinierów, niewygodnych dla komunistów. Ewentualnych, choć niezwykle rzadkich świadków tych poczynań, likwidowano. Akcje należały do najlepiej przeprowadzonych uprowadzeń tamtych czasów. Nikt niczego nie podejrzewał, niczego się nie domyślał, nikt o niczym nie wiedział. Nikt nigdy nie poddał w wątpliwość tajemniczych zaginięć, opatrzonych w NRD, Bułgarii, Polsce, Czechosłowacji i na Węgrzech kryptonimem MAGIK.

Prawdziwym magikiem jest także Christian Schlangenberger, wysoko postawiony polityk niemiecki, być może przyszły kanclerz, który swoją popularność buduje od lat na kłamstwie i szantażach. Jego reputację może zniszczyć tylko jedno: ujawnienie najgłębiej skrywanej tajemnicy dotyczącej udziału Schlangenbergera w tamtych morderstwach. Pewnego dnia zaczyna dostawać dziwne przesyłki: są w nich fragmenty zdjęcia, które układa się w kompromitujący obraz Christiana, stojącego na granicy bułgarskiej przy uprowadzonym i zabitym osiemnastolatku…

Kto mu je wysyła? Czego chce? Żyje wciąż wielu ludzi, którzy mogliby szukać zemsty.

W ramach upiornej akcji zginęło m.in. dwóch synów bliźniaków Burkharta Seidela, obecnie starszego pana, który stworzył prywatne muzeum zbrodni Stasi, zginał również ojciec znanej dziennikarki Dagmary Bosch, prowadzącej w telewizji popularny program polityczny – Polak, bo Bosch to zniemczona później wersja nazwiska Boszewski. Z bliźniakami Seidela przyjaźnił się jak trzeci brat, niejaki Frank Derbach, potem zaufany pracownik Schlangenbergera, ale… czy do kogokolwiek można mieć zaufanie?

Magdalena Parys urodziła się w Gdańsku. Jako dziecko wyemigrowała z rodziną do Berlina Zachodniego. Absolwentka pedagogiki i polonistyki na Uniwersytecie Humboldtów. Przez kilka lat zajmowała się pracą naukową z dziedziny studiów porównawczych, którą zarzuciła na rzecz pisania. Współpracowała m. in. z Gazetą Wyborczą, Dialogiem, Pograniczami, Zwierciadłem i Kurierem Szczecińskim. Jej debiutancka powieść Tunel z 2011 roku otrzymała w Austrii literacką nagrodę Złotej Sowy. Autorka mieszka w Berlinie z rodziną.

Magdalena Parys, Magik
Premiera: 19 listopada 2014 roku
Świat Książki

Dodaj komentarz