Haśka Poświatowska. Biografia z listów i wspomnień

29 kwietnia w wydawnictwie Marginesy ukaże się książka Haśka. Poświatowska we wspomnieniach i listach. Wydana w 80. rocznicę urodzin (9 maja) biografia złożona jest ze wspomnień rodziny, przyjaciół, kolegów po piórze i bogatej korespondencji poetki.

„Haśka. Poświatowska we wspomnieniach i listach” – okładka (źródło: materiały prasowe)

„Haśka. Poświatowska we wspomnieniach i listach” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Poświatowska była autorką zaledwie czterech tomików. Hymn bałwochwalczydzień dzisiejszyOda do rąk i wydany pośmiertnie tom jeszcze jedno wspomnienie zapewniły jej trwałe miejsce w literaturze polskiej i w sercach czytelników. Podobnie jak autobiograficzna proza Opowieść dla przyjaciela, pisana dla Ireneusza Morawskiego, którego wspomnienia po raz pierwszy ukazują się właśnie na łamach tej książki.

Jaka była na co dzień autorka niezwykle zmysłowych wierszy o miłości?

Jej życie – naznaczone nieuleczalną chorobą serca – toczyło się w cieniu śmierci… Mimo to, a może tym mocniej i żarliwiej kochała, dbała o siebie i swój wizerunek, kreując go czasem w pamięci spotykanych ludzi.

Jak zapamiętali Halinę Poświatowską – poetkę-legendę, zdolną, ambitną filozofkę – zafascynowani nią mężczyźni: Stanisław Grochowiak, Tadeusz Nowak, Jan Adamski? Jak wspomina ją ks. prof. Józef Tischner? A jak Wisława Szymborska? Jaka była w oczach mamy a zarazem swojej przyjaciółki i admiratorki twórczości? W oczach brata, który nieustannie dba o pamięć o swej niezwykłej siostrze nie tylko w rodzinnej Częstochowie.

Poświatowska to jedno z najciekawszych zjawisk polskiej poezji powojennej – a biografia tej fascynującej kobiety pozwala ją lepiej poznać.

Jak wszystkie biografie złożone ze wspomnień, które zbiera i opracowuje Mariola Pryzwan, również i ta jest bogato ilustrowana – zdjęciami, dokumentami niejednokrotnie publikowanymi po raz pierwszy.

Mariola Pryzwan – autorka m.in. złożonych ze wspomnień książek o Annie German, Annie Jantar, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Zbyszku Cybulskim, Władysławie Broniewskim – przez całe swoje dorosłe życie zbiera materiały i wspomnienia o swoich ulubionych bohaterach, z właściwą sobie elegancją i skrupulatnością tworząc z nich jedyne w swoim rodzaju biografie.

Haśka. Poświatowska we wspomnieniach i listach
Zebrała i opracowała Mariola Pryzwan
Premiera: 29 kwietnia 2015 roku
Wydawnictwo Marginesy

Dodaj komentarz