Jarosław Kamiński – Wiwarium

8 kwietnia w Wydawnictwie W.A.B. ukazała się powieść Jarosława Kamińskiego Wiwarium. Jej bohaterem jest człowiek, który miał być w samolocie do Smoleńska, ale w ostatniej chwili zrezygnował z lotu. Nie przeczuwał, jak bardzo zmieni to jego życie.

Jarosław Kamiński, Wiwarium” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Jarosław Kamiński, Wiwarium” – okładka (źródło: materiały prasowe)

10 kwietnia 2011. Warszawa płonie, policja pałuje przypadkowych przechodniów i używa gazu łzawiącego. Dochodzi do starć między dwoma manifestacjami – narodowców i lewicy. Bruno Winnicki chce odnaleźć zaginioną gdzieś między walczącymi stronami córkę Polę. Podczas poszukiwań przewartościowuje swoje życie. Po katastrofie smoleńskiej, w której stracił jedynego przyjaciela, Bruno przeżywa kryzys egzystencjalny. Dodatkowo przygnębiają go kolejne nieudane związki z kobietami i trudne relacje ze zbuntowaną 20-letnią córką. Winnicki cierpi na depresję, przeżywa stany lękowe, które wywołują u niego katastroficzne wizje rozpadu rzeczywistości. Spotkanie z Saszą, właścicielką tajemniczego wiwarium, i jej 5-letnim synem cierpiącym na porażenie mózgowe staje się dla mężczyzny szansą na wyjście z egzystencjalnej samotności i zbudowanie nowych relacji, opartych na innych wartościach.

Jarosław Kamiński – pisarz, dramaturg, scenarzysta. Był współscenarzystą trzeciego sezonu serialu HBO Bez Tajemnic (reż. A. Holland i K. Adamik). Pracuje nad nowym projektem filmowym Rafaela Lewandowskiego, reżysera Kreta. W 2011 r. podczas Max Ophuels Preis Festival w Saarbrücken odbyła się premiera niemieckiego filmu Nachmieter, którego był współscenarzystą (reż. Marc Metzger). Jako Wielebny Kamiński opublikował zbiór radykalnych esejów-kazań Jak nie dać się ogłupić. Sztuki Kamińskiego, m.in. Szczęśliwego Nowego ’67Proces Johnnego D. i Wypaleni, były publikowane i nagradzane, a także wystawiane lub prezentowane w formie czytań w teatrach w Polsce. Kamiński pisze również eseje, m.in. do internetowego pisma dwutygodnik.

Jarosław Kamiński, Wiwarium
Premiera: 8 kwietnia 2015 roku
W.A.B.

Dodaj komentarz