Henry Green satyrycznie o miłości

27 kwietnia nakładem Biura Literackiego ukaże się powieść Henry’ego Greena Kochając. To utwór o charakterze satyrycznym, którego akcja rozgrywa się w środowisku służących w zamku irlandzkim podczas II wojny światowej.

Henry Green, „Kochając” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Henry Green, „Kochając” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Dla literatur języka angielskiego Henry Green to postać niezwykle ważna, choć dopiero stosunkowo niedawno doceniona w sposób odpowiadający randze jego pisarskiego talentu. Dziś krytycy i historycy literatury, stawiając Greena obok chociażby Virginii Woolf, przyznają mu miano jednego z najwybitniejszych pisarzy angielskiego modernizmu. Do historii przeszedł przede wszystkim jako autor trzech powieści: Living (1929), Party Going (1939) oraz Loving (1945), która jako Kochając ukaże się niedługo nakładem Biura Literackiego. O niewątpliwej sile przekładu Sosnowskiego stanowi umiejętność oddania subtelnego, nienachalnego, a jednocześnie wyszukanego stylu pisarskiego Greena.

Kochając jawi się przy tym, podobnie jak większość powieści tego pisarza, jako utwór przede wszystkim satyryczny. Już sam fakt, że Green opisuje historię angielskich służących w irlandzkim zamku w czasie II wojny światowej podczas nieobecności ich pracodawców, świadczy o tym, że tekst miał mieć charakter z gruntu prześmiewczy. Dopiero jednak przedstawione w powieści sytuacje, wszystkie kłótnie i spory, rozsiewane przez bohaterów plotki, rodzące się miłostki, jakie rozgrywają się na naszych oczach wśród pogłosek dotyczących wojny w Europie, oddają w pełni nie tylko absurdalność całej sytuacji, lecz także absurdalność życia w ogóle. Green wpisuje się tym samym w szerszy nurt pisarstwa egzystencjalistycznego.

Tłumaczenie powieści tego angielskiego pisarza związane jest z objętym już kilka lat temu kierunkiem działań Biura Literackiego, które oprócz najważniejszych tomów poetyckich stara się promować ambitną twórczość prozatorską. Wśród publikowanych autorów znaleźli się więc między innymi prozaicy ukraińscy, arabscy, francuscy, amerykańscy, włoscy czy angielscy.

Henry Green (właśc. Henry Vincent Yorke) urodził się 1905 roku. Był prozaikiem, uczył się w prestiżowym Eton College, studiował na Oxfordzie. W 1926 porzucił studia, by zająć się rodzinnym biznesem. W tym samym roku debiutował powieścią Blindness, następnie ukazały się wspomniane Living i Party Going. W latach 40. i 50. wydał jeszcze siedem powieści. Zmarł w 1973 roku.

Andrzej Sosnowski urodził się w 1959 roku. Jest poetą, tłumaczem, krytykiem literackim. Za swoją twórczość poetycką nagrodzony został m.in Nagrodą Literacką Gdynia (2011, 2013). Pracuje w redakcji Literatury na Świecie. W Biurze Literackim opublikował kilkanaście książek, w tym, oprócz wierszy i szkiców, przekłady m.in. Johna Ashbery’ego, Harry’ego Mathewsa, Jane Bowles czy Ronalda Firbanka.

Henry Green, Kochając
Premiera: 27 kwietnia 2015 roku
Biuro Literackie

Dodaj komentarz