Blask kamieni w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce

Od 17 kwietnia w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce będzie można oglądać wystawę Blask kamieni. Okazy mineralogiczne i kamienia ozdobne w sztuce.

Cesarzowa Maria Teresa, XVIII w., depozyt Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej z kolekcji Ireneusza Seneckiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cesarzowa Maria Teresa, XVIII w., depozyt Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej z kolekcji Ireneusza Seneckiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ekspozycja zestawia okazy kamieni w formie naturalnej oraz opracowanej jubilersko lub rzeźbiarsko, stwarzając niecodzienną okazję do podziwiania różnych przejawów piękna w dziełach przyrody i człowieka.

Ozdobne kamienie od zawsze fascynowały ludzi wszystkich kultur, wystawa prezentuje więc sposoby ich wykorzystania od czasów najdawniejszych, poprzez  obiekty archeologiczne, zabytki sztuki, biżuterii i rzemiosła artystycznego z różnych epok. Uwzględniono najcenniejsze minerały, skały oraz kamienie pochodzenia organicznego (perły, korale, bursztyn).

Tak cenione dziś diamenty, szmaragdy, rubiny czy szafiry nie zawsze były bowiem uważane za kamienie najszlachetniejsze. Starożytność preferowała turkusy, lapis lazuli, ametysty, jaspisy i karneole, Chiny i prekolumbijski Meksyk – jadeit; Rzym – szafiry i szmaragdy. Były cenione nie tylko za piękno barw i blask, ale także przez wiarę w ich dobroczynny wpływ – miały przynosić szczęście i chronić przed złem. Dlatego np. czerwony krwawnik – ulubiony amulet wojowników – nieprzypadkowo można zobaczyć w pasie rycerskim z XVI w.

Zawieszenie i krzyż, Siedmiogród, XVIII–XIX w., Salon Antyków Kolekcjoner, Nowy Sącz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zawieszenie i krzyż, Siedmiogród, XVIII–XIX w., Salon Antyków Kolekcjoner, Nowy Sącz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wśród zgromadzonych zabytków warto wymienić: obiekty starożytnego Egiptu, gemmy, unikatowe pieczęcie cylindryczne (Mezopotamia, ok. 2500–2200 p.n.e.), przykłady gotyckiego i barokowego złotnictwa (krzyż relikwiarzowy z Nysy), akcesoria stroju, broni (buzdygan z 1 poł. XVIII w.) oraz inne dzieła sztuki użytkowej (drogocenne szkatułki, zegary i przybory). Bardzo ciekawe jest porównanie form  biżuterii poczynając od tych pochodzących z wykopalisk (kolia z bursztynu z wczesnej epoki brązu, zdobione granatami ozdoby merowińskie z Montedur we Francji) przez kameryzowane klejnoty z XVIII i XIX w. po biżuterię w stylistyce art déco z lat 20. XX w. Pokaz wzbogacają przedstawienia ikonograficzne w dziełach malarstwa europejskiego, głównie portrety i  obrazy religijne (XVI–XIX w.).

Wystawa jest organizowana we współpracy z Muzeum Mineralogicznym Uniwersytetu Wrocławskiego im. K. Maślankiewicza, a obejmuje ponad 300 obiektów  z kolekcji licznych instytucji muzealnych i naukowych (m.in. Muzeum Geologicznego Instytutu Nauk Geologicznych i Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeów Narodowych w Krakowie i Wrocławiu, Zamku Królewskiego na Wawelu), jak również zbiorów kościelnych i prywatnych.

Wystawa  Blask kamieni. Okazy mineralogiczne i kamienia ozdobne w sztuce
Od 17 kwietnia do 30 sierpnia 2015 roku
Muzeum Żup Krakowskich
Wieliczka

Dodaj komentarz