• 2015-04-18

Teatry z całego kraju przyjadą do Gliwic

W maju, jak co roku, do Gliwic przyjadą teatry z całego kraju, a jeden także z bliskiej zagranicy. Po raz dwudziesty szósty na scenach Gliwickiego Teatru Muzycznego – przy Nowym Świecie i w Ruinach Teatru Victoria – zobaczymy najciekawsze spektakle, które miały swoje premiery w ostatnim sezonie.

XXVI Gliwickie Spotkania Teatralne, plakat (źródło: materiały prasowe)

XXVI Gliwickie Spotkania Teatralne, plakat (źródło: materiały prasowe)

W tym roku sporo autorów rosyjskich: dość powiedzieć, że 26. Gliwickie Spotkania Teatralne rozpocznie przedstawienie Idiota warszawskiego Teatru Soho na podstawie powieści Fiodora Dostojewskiego, a zakończy Mistrz i Małgorzata, inscenizacja genialnej prozy Michaiła Bułhakowa w wykonaniu słowackiego Teatro Tatro. A w międzyczasie jeszcze Anna Karenina… By zachować równowagę – przynajmniej w teatrze, skoro w świecie dokoła tak o nią trudno ostatnimi czasy – zaproponujemy dwa tytuły amerykańskiego dramaturga Tennessee Williamsa: Szklaną menażerię oraz Tramwaj zwany pożądaniem. Mimo iż napisane zostały kilkadziesiąt lat temu, problemy w nich poruszane: rozpad więzi, samotność, rodzinne dramaty ukryte w czterech ścianach, nie straciły na aktualności. Podobnie świeżo brzmi dziś monodram Krystyny Jandy Biała bluzka, choć od napisania tego tekstu przez Agnieszkę Osiecką minęły już niemal trzy dekady.

Spory ciężar i emocjonalny ładunek tych tytułów z całą pewnością złagodzą aktorzy Teatru Montownia w swojej autorskiej, ironicznej i prześmiewczej, wizji „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Kto widział w ubiegłym roku Trzech muszkieterów w ich wykonaniu, wie, o co chodzi…

Na Gliwickich Spotkaniach Teatralnych jest też miejsce na sceniczne eksperymenty. Do tej kategorii można zaliczyć przedstawienie szczecińskiego Teatru Kana Projekt: matka. Powstało ono na bazie tekstów polskich blogerek opisujących zmagania z trudami i radościami macierzyństwa. Nowością w tegorocznym programie są również dwa spektakle, które powstały przede wszystkim z myślą o młodych widzach: gimnazjalistach i licealistach. Jak zostałam wiedźmą Teatru Studio w Warszawie oraz Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie Wrocławskiego Teatru Lalek to znakomite widowiska w doborowej obsadzie, trafiające zarówno do juniorów, jak też dojrzałej publiczności.

XXVI Gliwickie Spotkania Teatralne
Od 10 do 17 maja 2015 roku
Gliwicki Teatr Muzyczny
Gliwice

Dodaj komentarz