Włodzimierz Finke – malarstwo i ceramika

17 kwietnia w Galerii Willa w Łodzi odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa i ceramiki Włodzimierza Finke.

Włodzimierz Finke „Głód II”, 2014, fot. Jan Świderski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Włodzimierz Finke „Głód II”, 2014, fot. Jan Świderski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Finke przedstawi w Galerii Willa obrazy wykonane w technice mieszanej (olej, akryl, pastel, ołówek, gwasz) na płycie bądź tekturze. Wśród ponad 40 prac malarskich znajdą się cykle z ostatnich lat: Brak sygnału (2013–2014), Drabina Jakubowa (2011–2013), Połamane (2010–2014), Ukłony (2012–2013)

W tytułach jego obrazów pobrzmiewa chęć ironicznego pojedynkowania się ze światem minionej sztuki, padają nazwiska malarskich poprzedników, są literackie paralele. Na szczęście na płótnach jest już tylko czyste i bezpośrednie malarstwo, które potrafi się obronić bez intelektualnego sztafażu. Znakomity cykl przedstawiający połamane krzesła, na których już nigdy nikt nie usiądzie, byłby dramatem także ludzkim, bez dramatycznego ich nazwania, czy przywołania Andrzeja Wróblewskiego. Dobre malarstwo ma bowiem to do siebie, że można je rozpoznać gołym okiem. – Andrzej Bart, Krzysztof Krist Skudziński (fragment tekstu do katalogu wystawy).

Inspiracją dla Autora jest także proza Brunona Schulza, którą Włodzimierz Finke ilustruje w ceramicznych płaskorzeźbach od wielu lat. Artysta na wystawie w Galerii Willa przedstawi cykl płaskorzeźb poświęcony temu genialnemu pisarzowi i rysownikowi z Drohobycza. Grzegorz Józefczuk napisał w kontekście twórczości poświęconej Schulzowi, iż Włodzimierz Finke bardzo przeżył swój udział w Piątym Międzynarodowym Festiwalu Brunona Schulza, kiedy wystawiał w sławnej Willi Bianki, i tym samym odnowił swą potencję bycia w dialogu z Schulzem. W pracach Finkego dostrzeżemy jakąś analogiczną energię, spiętrzają się i prężą na jego obrazach element fabularny i ilustracyjny.

Włodzimierz Finke – urodził się w 1945 roku w Łodzi. Studiował w Akademii Sztuki Pięknych w Krakowie u prof. Jerzego Nowosielskiego. Dyplom z malarstwa obronił w 1971 roku w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych u prof. Stefana Gierowskiego. Jego prace eksponowane były między innymi we Włoszech, Francji oraz wielokrotnie w Niemczech, gdzie w 1997 r. otrzymał nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Marketing for Germany. Artysta mieszka i tworzy w Łodzi.

Włodzimierz Finke – malarstwo & grafika
Kuratorzy: Elżbieta Fuchs i Władysław Jagiełło
Wernisaż: 17 kwietnia 2015 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna od 17 kwietnia do 7 czerwca 2015 roku
Galeria Willa, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi

Dodaj komentarz