Sprawa jest w załatwieniu – Zamek Ujazdowski

17 kwietnia w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie odbędzie się wernisaż prac Piotra Bosackiego. Na wystawie Sprawa jest w załatwianiu prezentowane będą filmy animowane, maszyny artystyczne, instrumenty muzyczne.

Piotr Bosacki „Aceton”, 2014, animacja poklatkowa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Bosacki „Aceton”, 2014, animacja poklatkowa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sprawa jest w załatwianiu to najobszerniejsza wystawa w dotychczasowej karierze Piotra Bosackiego – artysty, który zapracował sobie na opinię jednej z najbardziej fascynującym i oryginalnych osobowości twórczych pokolenia trzydziestolatków. Bosacki komponuje swoją wystawą w CSW Zamek Ujazdowski z premierowych realizacji oraz wyboru stworzonych w ostatnim czasie projektów.

W tym zbiorze znajdują się filmy animowane, wynalezione przez artystę aparaty muzyczne, machiny do produkcji obrazów i dźwięków, a także przestrzenie zaprojektowane jako ramy dla zmysłowego doświadczenia. Wszystkie te prace składają się na szczególne instrumentarium, za pomocą którego Bosacki bada naturę rzeczy. Wystawa jest nie tyle pokazem dzieł i przedmiotów sztuki, ile laboratorium, w którym artysta inicjuje szereg procesów przebiegających na prawach eksperymentu. W wynikach tych doświadczeń Bosacki szuka zarówno wiedzy jak i momentu poetyckiego, którym pragnie podzielić się z publicznością.

Piotr Bosacki swoją praktykę artystyczną porównuje do uprawiania filozofii przyrody. Jego ulubione tworzywo to przedmioty codziennego użytku, proste materiały plastyczne, takie jak papier, świetlówki, karton czy odkurzacz, zaczerpnięte z życia anegdoty, sny, mowa potoczna. To skromne uniwersum rzeczy zwykłych jest dla artysty punktem wyjścia do filozoficznych spekulacji i jednocześnie do poszukiwania aspektu poetyckiego w ludzkim przeżywaniu świata.

W wielu filmach Piotra Bosackiego głos autora dobiegał z offu, artysta występował jako narrator, wykładowca, błyskotliwy gawędziarz, który języka potoczonego używał z nieprzeciętnym kunsztem i brawurowym poczuciem humoru. Na wystawie Sprawa jest w załatwianiu Bosacki – milczy, ogranicza swój komentarz do lapidarnych tekstów, pozwalając wybrzmieć pracom – wybrzmieć metaforycznie, lecz także dosłownie, bo kilka z nich to instalacje dźwiękowe. Wprowadzeniem w poetykę wystawy są filmy z cyklu Die Kunst der Animation, w którym każda etiuda jest studium działania innej maszyny artystycznej; np. w filmie Aceton na wykreowany przez animatora ruch w czasie, nakłada się drugi czas i ruch animowany przez siły natury: artysta przeplata kolejne fazy ruchu modelu pompy, zbudowanej z jednorazowych długopisów umieszczonych w 16 akwariach wypełnionych acetonem, z sekwencjami rozpuszczania się plastikowego tworzywa, z którego są zrobione. Tytułowa instalacja Sprawa jest w załatwianiu to maszyna do nadawania formy bezforemnej materii; tuzin odkurzaczy zasysa powietrze wypełniające pustą salę wystawową i unoszący się w powietrzu kurz, którego drobiny osadzają się na ogromnym filtrze, będącym powierzchnią obrazu, pozwalając, aby niewidoczna materia i kurzowy obraz stały się widzialne. Praca Chamber Music to gigantyczny, zbudowany ze stali muzyczny instrument w formie architektonicznego labiryntu, na którym może zagrać widz i który jednocześnie gra na widzu; każde przejście z jednego pomieszczenia do kolejnego otwiera następny dźwięk i zamyka poprzedni, każde otwarcie drzwi zestawia ze sobą inne akordy. Wystawę kończy Kosmos, wielki model wirującej galaktyki, która mieści się w wypełnionym wodą akwarium, ciałami niebieskimi w tej mgławicy są dafnie, malutkie skrzelonogi, które wprawione w ruch wirowy, tworzą żywy obraz wszechświata.

Kurator: Stach Szabłowski

Piotr Bosacki – urodził się w 1977 roku, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II im. Fryderyka Chopina oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Pracuje jako adiunkt w Katedrze Intermediów poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego. Współtworzył założoną w 2007 roku nieformalną grupę artystyczną PENERSTWO i zespół muzyczny KOT. Jest artystą o wszechstronnych zainteresowaniach. Tworzy filmy animowane, instalacje, obiekty, rysunki, zajmuje się twórczością literacką i kompozycją muzyczną. Swoją praktykę artystyczną sam porównuje do filozofii przyrody. Prace Bosackiego to swego rodzaju eksperymentalne modele rzeczywistości, na przykładzie, których artysta studiuje naturę rzeczy – jej strukturę, mechanikę i poetycki potencjał. Materię, obrazy i język do budowy oraz opisów tych modeli artysta czerpie z powszedniego doświadczenia. Jego ulubione tworzywa to przedmioty codziennego użytku, proste materiały plastyczne takie jak papier czy karton, zaczerpnięte z życia anegdoty, sny, mowa potoczna. To skromne uniwersum rzeczy zwykłych jest dla artysty punktem wyjścia do filozoficznych spekulacji i jednocześnie do poszukiwania aspektu poetyckiego w ludzkim przeżywaniu świata, przy czym filozofia i poezja stapiają się w twórczości Bosackiego w jedno. W roku 2009 wydał zbiór miniatur literackich Traumtagebuch, w którym opisał m. in. wynalezioną przez siebie technologię obrazu filmowego ciągłego (film bez klatek). W roku 2012 nakładem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu opublikowana została książka Bosackiego Urządzenie elementów – krótka rozprawa o dziele sztuki jako konstrukcji językowej. W 2011 roku artysta otrzymał Nagrodę Publiczności na przeglądzie polskiego kina niezależnego w ramach 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2013 roku otrzymał nominację do nagrody Spojrzenia. Na Festiwalu Animator 2014 otrzymał Nagrodę SFP dla najlepszego filmu polskiego.

Piotr Bosacki – Sprawa jest w załatwieniu
Wernisaż 17 kwietnia 2015 roku, godz. 20.00
Wystawa czynna od 17 kwietnia do 14 czerwca 2015 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie

Dodaj komentarz