Warsztaty projektowe dla studentów – Mood for Wood

Od 8 do 15 maja w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział w Poznaniu odbywać się będą architektoniczne i projektowe warsztaty Mood for Wood.

Plakat warsztatów „Mood for Wood” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat warsztatów „Mood for Wood” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mood for Wood to międzynarodowe warsztaty dla studentów kierunków projektowych z Polski, Czech, Węgier i Słowacji. W warsztatach weźmie udział 40 studentów, którzy pod okiem młodych architektów i projektantów w 4 grupach zaprojektują i wykonają meble / przestrzenie do wypoczynku dla ogrodów społecznych zarządzanych przez Fundację Malta oraz Kolektyw Kąpielisko.

Studenci pod okiem architektów i projektantów pracować będą nad projektem mebli/ przestrzeni do relaksu dla poznańskich ogrodów społecznych. Wybrane do projektu ogrody są zarządzane przez lokalne wspólnoty, Fundację Malta oraz Kolektyw Kąpielisko , które aktywnie animują je przez cały rok. Każdy z ogrodów jest inny, każdy ma inne uwarunkowania przestrzenne, każdy ma innych odbiorców. Studenci spotkają się z użytkownikami ogrodów, którzy będą mieli aktywny wpływ na kształt projektów (partycypacja), powstaną po wysłuchaniu ich potrzeb i marzeń co do tej przestrzeni publicznej.

Warsztaty Mood for Wood wyróżniają się na tle innych warsztatów studenckich realizacją projektów warsztatowych, które będą miały rzeczywisty wpływ na życie i rozwój wspólnot lokalnych. Warsztaty prowadzone będą pod okiem tutorów:

COLL COLL (Czechy) – twórcza platforma architektów, projektantów, przyjaciół . Pracownia założona w 2008 roku w czeskiej Pradze, zajmuje się projektowaniem w różnej skali – od niewielkich produktów jak zastawa stołowa z porcelany do dużych projektów urbanistycznych. W 2012 roku twórcy COLL COLL założyli społeczne stowarzyszenie zajmujące się poszukiwaniem innowacyjnych rozwiązań w architekturze – ich projekty zorientowane są na działania w przestrzeni publicznej ze szczególnym naciskiem na wykorzystanie drewna jako podstawowego budulca.

BudCud (Polska) – to krakowskie biuro tworzące projekty w dziedzinie architektury i urbanistyki, prowadzone od 2010 roku przez Mateusza Adamczyka (1981) i Agatę Woźniczka (1986). Projekty BudCud to nowoczesne, logiczne i profesjonalne opracowania, tworzone zawsze z myślą o przyszłych użytkownikach, którzy zasługują na to by żyć w lepszej, zrównoważonej rzeczywistości. To kompleksowe środowiska przestrzenne. Proces projektowy wewnątrz biura oparty jest o ciągłą ewolucje bazowego modelu określonego przez to, co zastane (kontekst), jak i przez to, co ulotne (marzenie). Opracowania będące rezultatem takiego procesu wykraczają poza utarte ramy. BudCud charakteryzuje optymistyczne podejście do kontekstu wewnątrz którego tworzą. Nie wynika onojednak z naiwności, lecz z przekonania że otaczający nas świat to wspaniały i wielowątkowy organizm, a architektura może być jego integralną częścią.

Nice Architects – Miłość i logika kieruje Nice Architects w ich poszukiwaniach. Miłość i logika zawiera w sobie oryginalność i efektywność, wyobrażenia i rzeczywistość, innowację i tradycję, komfort i zrównoważony rozwój, atrakcyjną formę i poszanowanie kontekstu . Miłość i logika to właśnie Nice Architects. W swoich projektach zawsze starają się szukać nowych i świeżych rozwiązań, redefiniować utarte pojęcia, czerpać wzorce z nauki i technologii, innych dziedzin jak projektowanie krajobrazu, sztuka, socjologia czy psychologia, łączyć piękno, funkcjonalność oraz humanizm w jeden złożony podmiot. Nice Architects stara się przesuwać granicę poza wszelkie oczekiwania, snuć zaskakujące opowieści, optymistyczne wizje, tworzyć innowacyjne projekty w architekturze i dziedzinach pokrewnych. Ich specjalizacją są zwłaszcza projekty zrównoważonej architektury mieszkalnej oraz urbanistyki.

Hello Wood (Węgry) – to międzynarodowy program architektoniczny oraz studio projektowe z siedzibą w Budapeszcie. Wszystkie projekty powstałe w pracowni wyróżniają się dwiema podstawowymi cechami: są budowane głównie z drewna oraz zaangażowane społecznie. Hello Wood łączy sztukę, design i naukę; tworzy wspólnotę, rozwija młode talenty. Skupia nie tylko specjalistów z całego świata , ale co niezwykle wartościowe, integruje lokalnych mieszkańców ze społecznością projektantów. Hello Wood rozpoczęło swoją działalność w 2010 roku jako obóz artystyczny dla studentów architektury oraz designu, a dziś, po prawie pięciu latach działalności stał się niezwykłym festiwalem artystycznym, w którym co roku bierze udział 100 studentów z ponad 20 uniwersytetów i 30 krajów. Hello Wood daje możliwość nauki poprzez bezpośrednie doświadczenie projektowe z materiałem. Jest świetną okazją do tworzenia międzypokoleniowych więzi poza murami uczelni.

Zgłoszenia na warsztaty przyjmowane będą poprzez formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie www.moodforwood.com w terminie od 2 kwietnia do 23 kwietnia. Organizatorzy skontaktują się z osobami zakwalifikowanymi na warsztaty mailowo do 25 kwietnia.

Warsztaty projektowe dla studentów – Mood for Wood
Organizatorzy: Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Poznaniu , Arena Design w Poznaniu, Fundacja Malta w Poznaniu, Kolektyw Kąpielisko w Poznaniu
Przyjmowanie zgłoszeń od 2 do 23 kwietnia 2015 roku
Warsztaty od 8 do 15 maja 2015 roku
Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Poznaniu

Dodaj komentarz