• 2015-04-17

Festiwal Miłosza – Konferencja Haiku i nowi goście

16 maja w ramach Festiwalu Miłosza w Krakowie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Haiku. Udział w niej wezmą autorzy, tłumacze i znawcy gatunku z całego świata.

Haigi, Lidia Rozmus (źródło: materiały prasowe KBF)

Haigi, Lidia Rozmus (źródło: materiały prasowe KBF)

Festiwal Miłosza to nie tylko poetycka podróż zainspirowana Księgą Olśnień, ale także wykłady i dyskusje poświęcone bliskiemu Miłoszowi gatunkowi poezji pochodzącemu z Dalekiego Wschodu.

Haiku to poezja wyróżniająca się estetycznym i formalnym minimalizmem, nierzadko również błyskotliwym humorem. Sam Miłosz przyczynił się do popularyzacji tego gatunku, wydając w 1992 roku zbiór Haiku. Tomik zawierał tłumaczone przez niego klasyczne utwory japońskich mistrzów oraz współczesnych poetów amerykańskich i kanadyjskich.

Festiwal Miłosza będzie okazją do bliższego przyjrzenia się zarówno japońskim tradycjom poetyckim, jak i przyczynom popularności haiku na Zachodzie. Będzie można wysłuchać odczytów na temat klasyków gatunku – Matsuo Basho czy Kobayashi Issy – a także poznać powiązania haiku z malarstwem, grafiką i fotografią (haiga) oraz prozą (haibun). W ramach konferencji odbędzie się również wystawa haig – obrazów inspirowanych poezją haiku. Swoje prace zaprezentuje pomysłodawczyni konferencji – Lidia Rozmus. Haigi fotograficzne przedstawią Dainius Dirgėla z Litwy oraz Robert Kania z Polski.

Wydarzenia w ramach Konferencji Haiku będą się odbywały w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha i będą miały charakter otwarty.

W gronie gości Festiwalu Miłosza znajdą się m.in. brytyjska poetka, laureatka prestiżowej T.S. Eliot Prize – Alice Oswald. Jej kontekstualna poezja, obficie czerpiąca z historii literatury europejskiej, zyskała popularność i uznanie czytelników oraz krytyki na całym świecie. Spotkanie z Oswald poprowadzi jej polska tłumaczka – Magdalena Heydel.

Miłośników poezji z pewnością ucieszy przybycie do Krakowa jednego z najważniejszych współczesnych poetów słoweńskich – Uroša Zupana, którego wielogłosową twórczość można odczytywać jako poruszający dialog z poezją Johna Ashbery’ego czy Tomaža Šalamuna. Sam Zupan nie ukrywa też fascynacji twórczością polskich poetów – Miłosza i Świetlickiego.

Wyrazistym głosem Festiwalu będzie również poeta i filozof Michał Sobol. Jego ostatni tomik pt. Pulsary przyniósł mu w 2014 roku nominacje do najważniejszych wyróżnień: Nagrody Literackiej Gdynia oraz do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Udział w 4. Festiwalu Miłosza potwierdziła również polska poetka cudzoziemka Wioletta Grzegorzewska, autorka zbioru prozy poetyckiej pt. Guguły. Prowadziła warsztaty literackie w bibliotekach, szkołach i ośrodkach kultury, a jej wiersze ukazywały się w wielu czasopismach literackich. Laureatka m.in. Konkursu Literackiego Polish Books w Londynie.

Międzynarodowa Konferencja Haiku
16 maja 2015 roku
Organizator: Krakowskie Biuro Festiwalowe
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

Festiwal Miłosza
Od 14 do 17 maja 2015 roku
Organizator: Krakowskie Biuro Festiwalowe

Dodaj komentarz