Wystawa Anny Sobol-Wejman. Jan Fejkiel Gallery

Od 24 kwietnia w Jan Fejkiel Gallery w Krakowie będzie można oglądać wystawę Anny Sobol-Wejman. Wystawę będzie można oglądać w ramach Cracow Gallery Weekend.

Anna Sobol Wejman, „Kropla drąży skałę” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Sobol Wejman, „Kropla drąży skałę” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Duża część prezentowanych na wystawie grafik Anny Sobol-Wejman jest kontynuacją znanego cyklu prac artystki pt. Siedzące.

 

Nadal motywem wyróżniającym  jest tu postać kobieca narzucająca format tej niezwykłej kronice, gdzie obok motywów przedstawiających pojawiają się spontaniczne zapisy graficzne: automatyczne kreślenia, niezbyt czytelne inskrypcje liter alfabetu i cyfr, przypadkowe przemazania czy zachlapania, malarska plama, fragmenty przedmiotów. Liczy się tu przede wszystkim gest i żywiołowa ekspresja, ale także precyzyjne formy rysunku i skodyfikowane konwencje graficzne. Artystka posługuje się językiem aluzji i niedopowiedzenia, tworzy osobistą, choć nawiązującą do tradycji surrealizmu i art brut, sferę wizualną, której odczytanie pozostawia wyobraźni i wrażliwości odbiorcy – pisze Jan Fejkiel.

Na wystawie będzie można oglądać również grafiki z cyklu Drugi obieg.

Jeśli jednak na leżące postaci Drugiego obiegu spojrzeć w kontekście wcześniejszych prac, obecnych na wystawie i ważnych dla artystki, wnioski mogą być odmienne. Po nadpobudliwości ruchowej  Ćwiczeń gimnastycznych, ludycznych pląsach Najpiękniejszych, udomowionej  aktywności Siedzących , Drugi obieg dopełnia katalogu, jest kolejną alternatywą życiowej obecności postaci, zapewnia równowagę pionu i poziomu, uniwersalnego podziału przestrzeni, w której funkcjonujemy i której podporządkowana jest twórczość artystki  klasyfikująca otaczające zjawiska – zwraca uwagę Jan Fejkiel.

Anna Sobol Wejman, „Śmietnik” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Sobol Wejman, „Śmietnik” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Sobol-Wejman – urodziła się w 1946 roku w Rybniku. Studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 1972 roku uzyskała dyplom. W grafice najczęściej posługuje się metalowymi technikami graficznymi (akwaforta, akwatinta, odprysk), uprawia także litografię. W roku 1985 na zaproszenie Akademii Sztuk Pięknych w Reykjaviku prowadziła warsztaty graficzne. W latach 1986–1990 kierowała Galerią Teatru Stu w Krakowie. W swym dorobku ma indywidualne wystawy w kraju i za granicą, brała udział w kilkudziesięciu zbiorowych wystawach grafiki. W roku 1995 zdobyła Grand Prix – The Masters of Graphic Art na III Międzynarodowym Biennale Grafiki w Gyor na Węgrzech. Odznaczona jest Brązowym Medalem Zasłużonych Kulturze Gloria Artis. W roku 2009 została uhonorowana Nagrodą Związku Polskich Artystów Plastyków im. W. Wojtkiewicza za wystawę w Jan Fejkiel Gallery pt. Siedzące. Rozmowa z S.W.

Wystawa Anny Sobol-Wejman
Wystawa w ramach Cracow Gallery Weekend Krakers 2015
Od 24 kwietnia do 8 maja 2015 roku
Jan Fejkiel Gallery
Kraków

Dodaj komentarz