Nagroda Literacka Gdynia obchodzi jubileusz

W 2015 roku Nagroda Literacka Gdynia obchodzi jubileusz 10-lecia. Z tej okazji organizatorzy zapraszają m.in. na nowatorską Galę Finałową w Muzeum Emigracji w Gdyni (4 września) oraz na Festiwal Miasto Słowa – Weekendy Literackie, które będą się odbywały od kwietnia do września.

Festiwal Miasto Słowa – plakat (źródło: materiały prasowe)

Festiwal Miasto Słowa – plakat (źródło: materiały prasowe)

Kapitule Nagrody Literackiej Gdynia przewodniczy w tym roku prof. Agata Bielik-Robson. Spośród nadesłanych ponad 400 zgłoszeń Członkowie Kapituły wybiorą dwadzieścia najlepszych książek wydanych w 2014 roku, po pięć w każdej z czterech kategorii: proza, esej, poezja i najświeższej, bo wyodrębnionej dopiero podczas ubiegłorocznej edycji – przekład na język polski. Ogłoszenie oficjalnych nominacji odbędzie się 14 maja podczas Warszawskich Targów Książki. Następnie Członkowie Kapituły wyłonią czterech laureatów – autorów, którzy 4 września otrzymają gdyńskie Kostki Literackie oraz nagrody w wysokości 50 tysięcy złotych.

10. edycji Nagrody Literackiej Gdynia towarzyszył będzie zainaugurowany pod koniec kwietnia nowy festiwal literacki – Miasto Słowa. To wydarzenie, podczas którego czytelnicy wcielą się w rolę kreatorów sztuki. Festiwal jest strumieniem wydarzeń koncentrujących się wokół idei aktywnego czytelnictwa, a także wprowadzania literatury i działań literackich w przestrzeń miejską. Wydarzenie tworzyć będą cztery Weekendy Literackie, zakończone wielkim finałem, czyli wrześniową 10. Galą NLG.

Pierwsze spotkania przed nami – Gdynię w dniach od 24 do 26 kwietnia odwiedzą m.in. Krzysztof Varga, Anna Janko, Józef Baran, Paweł Huelle czy debiutująca Weronika Murek. W kolejnych miesiącach czytelnicy spotkają się m.in. z Olgą Tokarczuk, Szczepanem Twardochem, Ryszardem Krynickim czy Jaumem Cabré. Ponadto podczas festiwalu zaśpiewa Chór Czytelników, aktorzy poproszą pasażerów trolejbusów o Słowo do kontroli, odbędą się lekcje filozofii dla dzieci, projekcje filmów, konkurs na tweet literacki i literackie kulinaria, a także ruszy Czytelnia Dworcowa.

Festiwal to również okazja do spotkania z nominowanymi do NLG. Będą oni też gośćmi sierpniowego Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego.

Festiwal Miasto Słowa

  • 1. Weekend Literacki: od 24 do 26 kwietnia
  • 2. Weekend Literacki: od 29 do 31 maja
  • 3. Weekend Literacki: od 26 do 28 czerwca
  • 4. Weekend Literacki: od 4 do 6 września

Tegorocznych laureatów Nagrody poznamy na początku września. Uroczysta Gala Finałowa po raz pierwszy odbędzie się w nowej gdyńskiej przestrzeni – Muzeum Emigracji. Przez kilka dni po ogłoszeniu wyników odbywać się będą spotkania z laureatami.

10. Nagroda Literacka Gdynia
Ogłoszenie nominacji: 14 maja 2015 roku, godz. 14.00, Centrum Konferencyjne Stadionu Narodowego w Warszawie
Gala Finałowa: 4 września 2015 roku, Muzeum Emigracji w Gdyni
Spotkania z Laureatami: 5 i 6 września 2015 roku, Gdynia

Dodaj komentarz