• 2015-04-16

Terry Pratchett. Nauki Społeczne

Komuna// Warszawa 18 i 19 kwietnia zaprasza na kryminalno-kameralną operę, Terry Pratchett. Nauki Społeczne. Spektakl jest częścią cyklu Przyszłość Europy stworzonego w oparciu o najsłynniejsze dzieło Terry’ego Pratchetta.

„Terry Pratchett. Nauki społeczne”, fot. Archiwum (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Terry Pratchett. Nauki społeczne”, fot. Archiwum (źródło: materiały prasowe organizatora)

Terry Pratchett, twórca serii Świat dysku, jeden z popularniejszych pisarzy brytyjskich, opisuje realny świat w krzywym zwierciadle, w zabawny, ironiczny i celny sposób komentując współczesną kulturę i politykę. Podobnego zabiegu używa Komuna// Warszawa – poprzez czarny humor opisuje społeczeństwo europejskie dążące do realizacji swoich celów bez względu na konsekwencje dla całej ludzkości.

Używając popkulturowych szablonów, Komuna// Warszawa zwraca uwagę na złożoność relacji i nietrwałość struktur społecznych, tkwienie w stanie niestabilnej równowagi i, co za tym idzie, trudności związane z wprowadzaniem reform i nowych form organizacji świata.

Pratchett nie tworzy fantastycznego świata – jego pisarstwem rządzi buchalteria: 98% ludzi to bezwolna masa w stanie permanentnego rozpadu. Pozostałe 2% dzielą się po połowie na tych, którzy chcą przyspieszyć koniec, i tych, którzy nie chcą do niego dopuścić. Ale to nie znaczy, że sytuacja jest zrównoważona – chyba, że dopuścimy do siebie prawdę, iż równowagę pozwala utrzymać ciągłe odchylanie i upadanie.

Terry Pratchett. Nauki Społeczne
18 i 19 kwietnia 2015 roku
Komuna// Warszawa

Dodaj komentarz