Sztuka z polską duszą – Zofia Stryjeńska

17 kwietnia o godzinie 17.00 we włocławskim Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej obędzie się otwarcie wystawy Zofia Stryjeńska (1891–1976). Sztuka z polską duszą.

Wystawa „Zofia Stryjeńska (1891–1976). Sztuka z polską duszą” – afisz (źródło: materiał prasowy organizatora)

Wystawa „Zofia Stryjeńska (1891–1976). Sztuka z polską duszą” – afisz (źródło: materiał prasowy organizatora)

Po raz pierwszy we Włocławku zaprezentowana zostanie monograficzna wystawa poświęcona twórczości księżniczki malarstwa polskiego. Wystawa zbudowana została wokół niezwykłej kolekcji obrazów Zofii Stryjeńskiej, którą w 1991 roku ofiarował Miastu Tarnów ksiądz Alojzy Nosal. Unikalny zbiór dzieł z Tarnowa wzbogacony został o arcydzieła z Muzeum Narodowego z Krakowa, Muzeum Narodowego z Warszawy, Muzeum Etnograficznego im. Zofii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Urodzona w 1891 roku w Krakowie Zofia z Lubańskich Stryjeńska, była nie tylko wybitną malarką, ale także wielką osobowością artystyczną. Kształcona w rodzimych szkołach krakowskich, podjęła także naukę w Monachium podając się za swojego brata. Była autorką ilustracji do wielu książek, obrazów ilustrujących obrzędowość polską, mity i legendy, panteon bóstw słowiańskich oraz wizerunków religijnych. Przyczyniła się do wielkiego sukcesu Polski na Międzynarodowej Wystawie Przemysłu Artystycznego w Paryżu w 1925 roku i stała się ikoną rodzimej sztuki dwudziestolecia międzywojennego. Po II wojnie światowej wyjechała do Szwajcarii i osiadła w Belgii, goszcząc także w Paryżu. Nieprzerwanie zapisując na płótnach i kartonach swoje poematy malarskie opiewające Polskę kontynuowała charakterystyczny dla siebie, barwny, dynamiczny i niesłychanie wymowny styl. Zofia Stryjeńska zmarła w Brukseli w 1976 roku pozostawiając po sobie niezwykły bogaty dorobek – sztukę z polską duszą.

Wśród arcydzieł księżniczki malarstwa polskiego na włocławskiej wystawie zobaczyć można m.in. prace z cyklu Pascha, litografie z teki Bożki Słowiańskie oraz wspaniałe przedstawienie Aniołowie u Piasta. Wystawę oglądać można będzie do 23 sierpnia 2015 roku w gmachu Zbiorów Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Wystawa Zofia Stryjeńska (1891–1976). Sztuka z polską duszą
Czas trwania: Od 17 kwietnia do 23 sierpnia 2015 roku
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej
Włocławek

Dodaj komentarz