• 2015-04-16

Projektowanie Nowoczesności w Goethe-Institut

21 kwietnia w krakowskim Instytucie Goethego rozpocznie się cykl popularnych wykładów – Projektowanie nowoczesności.

„Projektowanie Nowoczesności – Typografia” – plakat (źródło: materiał prasowy organizatora)

„Projektowanie Nowoczesności – Typografia” – plakat (źródło: materiał prasowy organizatora)

Są to kontynuowane już od kilku lat spotkania z wybitnymi ekspertami, poświęcone projektowaniu rozmaitych aspektów otaczającej nas rzeczywistości. W ubiegłym roku ogromnym powodzeniem cieszyła się seria poświęcona projektowaniu gier. W tym roku Instytut proponuje dwa nowe tematy: typografię i projektowanie nowoczesnego miasta.

Pierwsze trzy tegoroczne prezentacje z cyklu poświęcone będą typografii i tworzeniu krojów pism. Z wykładami gościć będą Martina Flor, która opowie o relacji kaligrafii i projektowania krojów, Luc(as) de Groot z wystąpieniem o tworzeniu dużych rodzin pism oraz Indra Kupferschmid z wykładem na temat zmian technologii w pracy nad fontami.

Martina Flor, 21 kwietnia (wtorek) 18.00, Goethe-Institut w Krakowie.

Urodzona w Buenos Aires, studiowała w Hiszpanii i Holandii. Obecnie mieszka i pracuje w Berlinie. Łączy pasję do ilustracji z kaligrafią i konstruowaniem pism. Tworzy dla wielu klientów na całym świecie. Współprowadzi warsztaty projektowe. Autorka projektu Lettering vs Calligraphy.

Luc(as) de Groot, 29 kwietnia (środa) 18.00, Goethe-Institut w Krakowie.

Projektant krojów pism. Urodzony i wykształcony w Holandii. Od roku 1993 mieszka w Berlinie, gdzie od roku 2000 tworzy własny dom typograficzny LucasFonts. Autor wielu krojów dla prestiżowych gazet jak Tageszeitung, Le Monde, Der Spiegel oraz wielu firm korporacyjnych. Stworzył duże rodziny pism jak Thesis czy TheMix. Współpracował z Microsoftem, dla którego zaprojektował pisma Consolas oraz Calibri.

Indra Kupferschmid, 5 maja 18.00, Goethe-Institut w Krakowie.

Indra Kupferschmid studiowała w Niemczech i Holandii. Od 2006 roku wykłada w Hochschule der bildenden Künste w Saarbrücken (HBK Saar). Prowadzi badania nad klasyfikacją krojów pisma i czytelnością. Autorka wielu tekstów poświęconych typografii oraz książki Buchstaben kommen selten allein: Ein typografisches Handbuch.

Kolejne trzy wykłady cyklu poświęcone będą projektowaniu miasta przyszłości:

Projektowanie miasta przyjaznego środowisku, Wulf Daseking – 6 maja, godz. 18.00

Transport miejski, Martin Randelhoff – 13 maja, godz. 18.00

Miejsce komercyjne w mieście, Nathalie Rosa Bucher, Jacek Mrowczyk – 21 maja, godz. 18.00

Cykl wykładów Projektowanie Nowoczesności
Od 21 kwietnia do 21 maja 2015 roku
Goethe-Institut
Kraków

Dodaj komentarz