• 2015-04-16

Polsko-litewski pat – debata o wspólnej przeszłości

Ośrodek Karta zaprasza na debatę Polsko-litewski pat, która odbędzie się 17 kwietnia w Domu Spotkań z Historią w Warszawie.

Debata „Polsko-litewski pat” – zaproszenie (źródło: mat. pras. Ośrodka Karta)

Debata „Polsko-litewski pat” – zaproszenie (źródło: mat. pras. Ośrodka Karta)

Trudne kwestie przeszłości polsko-litewskiej budzą wielkie emocje. Próby omówienia tych spraw nie służą jednak na razie porozumieniu Polaków i Litwinów.

W Karcie 74 (luty 2013) zamieszczony został montaż świadectw przedstawiających litewski punkt widzenia na relacje polsko-litewskie w okresie 1920–38. Bodźcem dla tej realizacji były przypadające w marcu 2013 dwie rocznice wydarzeń, które zasadniczo zaciążyły na relacjach Polski i Litwy w okresie międzywojennym: 15 marca 1923 mocarstwa zachodnie zaakceptowały granicę polsko-litewską, co oznaczało przyznanie Wilna Rzeczpospolitej, zaś 17 marca 1938 władze polskie wystosowały wobec Litwy Kowieńskiej ultimatum, które wymusiło na Litwinach nawiązanie z Polską stosunków dyplomatycznych. Tamte zdarzenia zaciążyły nad naszą wspólną współczesnością. Publikacja wywołała żywą dyskusję, która jednak nie przyczyniła się do zbliżenia stanowisk wobec nadal dzielącej nas historii (zapis najważniejszych głosów ukazał się w lutym 2015 – w Karcie 82). W debacie wezmą udział uczestnicy tamtej, blisko dwuletniej dyskusji: Bogusław Chrabota (redaktor naczelny Rzeczpospolitej), Jerzy Haszczyński (szef działu zagranicznego Rzeczpospolitej), Jacek Pawlicki (szef działu zagranicznego Newsweeka), Piotr Zychowicz (zastępca redaktora naczelnego Do Rzeczy) oraz Zbigniew Gluza (redaktor naczelny Karty). Spotkanie poprowadzi redaktor Krzysztof Ziemiec (TVP).

Polsko-litewski pat
17 kwietnia 2015 roku, godz. 18.00
Dom Spotkań z Historią w Warszawie

Dodaj komentarz