• 2015-04-16

Festiwal w Cannes – wyniki selekcji filmów

O Złotą Palmę festiwalu w Cannes w tym roku ubiega się 18 filmów, jednak według nieoficjalnych doniesień największa walka toczy się między sześcioma: Carol, Mia Madre, Macbeth, Sicario, Youth oraz Sea of Tres

Oficjalna grafika selekcji filmów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes (źródło: materiał prasowy organizatora)

Oficjalna grafika selekcji filmów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes (źródło: materiał prasowy organizatora)

Twarzą tegorocznej imprezy jest Ingrid Bergman, a jej córka – Isabella Rossellini – przewodniczy jury sekcji Un Certain Regard.

Nagrodę konkursu głównego przyzna z kolei jury pod przewodnictwem Joela i Ethana Coenów (reżyserów m.in. Fargo czy To nie jest kraj dla starych ludzi, laureatów Złotej Palmy za Bartona Finka), dlatego niektórzy już teraz humorystycznie przezywają tegoroczną edycję Festiwalem „Coennes”.

Honorową Złotą Palmę otrzyma Agnès Varda. Reżyserka, scenarzystka, aktorka i artystka w jednym jest czwartą osobą w historii (po Woodym Allenie w 2002, Clint’cie Eastwoodzie w 2009 i Bernardo Bertoluccim w 2011 roku) uhonorowaną tym wyróżnieniem.

Wyniki oficjalnej selekcji filmów, które zostaną zaprezentowane podczas tegorocznej edycji imprezy, ogłosił 16 kwietnia dyrektor festiwalu, Thierry Fremaux.

Lista filmów, które biorą udział w tegorocznej edycji konkursu:

  1. Jacques Audiard – Dheepan (Tytuł tymczasowy)
  2. Stéphane Brizé – La Loi du Marché (A Simple Man)
  3. Valérie Donzelli – Marguerite et Julien (Marguerite and Julien)
  4. Matteo Garrone – Il racconto dei racconti (The Tales of Tales)
  5. Todd Haynes – Carol
  6. Hsiao Hsien Hou – Nie Yinniang (The Assassin)
  7. Zhang-Ke Jia – Shan he gu ren (Moutains May Depart)
  8. Hirokazu Kore-Eda Umimachi Diary (Our Little Sister)
  9. Justin Kurzel – Macbeth
  10. Yorgos Lanthimos – The Lobster
  11. Maïwenn – Mon Roi
  12. Nanni Moretti – Mia Madre
  13. László Nemes – Saul Fia (Son of Saul)
  14. Paolo Sorrentino – Youth
  15. Joachim Trier – Louder than Bombs
  16. Gus Van Sant – The Sea of Trees
  17. Denis Villeneuve – Sicario

Un Certain Regard czyli sekcja Pewne spojrzenie:

  1. Neeraj Ghayway – Masaan (Fly Away Solo)
  2. Grímur Hákonarson – Hrútar (Rams)
  3. Kiyoshi Kurosawa – Kishibe no Tabi (Journey to the Shore)
  4. Laurent Larivière – Je suis un soldat (I am Soldier)
  5. Dalibor Matanic – Zvizdan (The High Sun)
  6. Roberto Minervini – The Other Side
  7. Radu MUNTEAN – Un Etaj Mai Jos (One Floor Below)
  8. Seung-Uk Oh – Mu-Roe-Han (The Shameless)
  9. David Pablos – Las Elegidas (The Chosen Ones)
  10. Ida Panahandeh – Nahid
  11. Corneliu Porumboiu – Comoara (The Treasure)
  12. Gurvinder Singh – Chauthi Koot (The Fourth Direction)
  13. Suwon Shin – Madonna
  14. Alice Winocour – Maryland

Poza konkursem:

  1. Woody Allen – Irrational Man
  2. Pete Docter, Ronaldo Del Carmen – Inside out
  3. George Miller – Mad Max: Fury Road
  4. Mark Osborne – The Little Prince

Pokazy o północy:

  1. Won-Chan Hong – O Piseu (Office)
  2. Asif Kapadia – Amy

Specjalne Pokazy:

  1. Samuel Benchetrit – Asphalte
  2. Souleymane CISSE – Oka
  3. Elad Keidan – Hayored Lema’Ala
  4. Nathalie Portman – Sipur l ahava ve chochech (A Tale of Love and Darkness)
  5. Barbet Sschroeder – Amnesia
  6. Pavle Vuckovic – Panama

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes
Od 13 do 24 maja 2015 roku

Dodaj komentarz