Ivan Marchuk – Genotyp wolności

29 kwietnia w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Genotyp wolności, na której swoje prace zaprezentuje ukraiński artysta Ivan Marchuk.

Ivan Marchuk, wystawa „Genotyp wolnóści” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ivan Marchuk, wystawa „Genotyp wolnóści” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W 2007 roku brytyjski dziennik The Daily Telegraph wymienił nazwisko Ivana Marchuka na liście setki geniuszów współczesności, tworzących nowy obraz świata. Talent, odwaga i ogromna pracowitość cechująca Marchuka, sprawiły, że jest nie tylko wybitnym i cenionym na świecie artystą, ale również symbolem narodowym Ukrainy.

Warto podkreślić rolę Marchuka w przemianie systemu poglądów, jego siłę intelektu, uznanie społeczne i osiągnięcia na polu kultury. W dorobku artysty znajduje się blisko pięć tysięcy obrazów, rozlokowanych w muzeach i prywatnych kolekcjach na pięciu kontynentach. Odbyło się już ponad sto wystaw artysty w galeriach Kijowa, Moskwy, Paryża, Sydney, Toronto, Detroit, Nowego Jorku i Filadelfii oraz małych miasteczek, których ilości nie da się zliczyć.

Ivan Marchuk, „Misterium” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ivan Marchuk, „Misterium” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marchuk zaczął osiągać wyjątkowo hiperrealistyczne efekty w malarstwie dzięki wynalezionej przez niego technice nazwanej plątanizm, będącej własnym stylistycznym, strukturalnym i nowatorskim rozwiązaniem. Każda nowa seria malarska to nowe oblicze Ivana Marchuka – artysty ekspresjonizmu i hiperrealizmu, przedstawiciela ukraińskiej awangardy i modernistycznego monumentalizmu, nowatora i surrealisty.

W uroczystym otwarciu wezmą udział Ivan Marchuk, Prezydent miasta Krakowa Pan prof. Jacek Majchrowski oraz Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Pan Vitalii Maksymenko.

Wystawa Ivana Marchuka Genotyp wolności
Organizatorzy: Galeria Centrum – Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie, Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy pod kierownictwem Weroniki Marczuk w Krakowie
Od 28 kwietnia do 26 maja 2015 roku
Wernisaż: 29 kwietnia 2015 roku, godzina 18.00
Nowohuckie Centrum Kultury
Kraków

Dodaj komentarz