• 2015-04-15

Katedra Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

17 kwietnia w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu odbędzie się wernisaż wystawy fotografii  pt. Katedra przygotowanej z okazji 25–lecia Katedry Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Kadr z filmu „Call”, 2015, Mateusz Sadowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Call”, 2015, Mateusz Sadowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa przedstawia nowe dzieła (obiekty, instalacje audio, filmy i fotografie) czterech wybitnie utalentowanych młodych artystów związanych z poznańskim środowiskiem artystycznym. Artyści: Michał Bugalski, Anna Kędziora, Jarosław Klupś, Mateusz Sadowski.

Ślepy bohater opowiadania Raymonda Carvera pt. Katedra uzmysławia widzącemu narratorowi jak bardzo ograniczony jest swoimi zmysłami, a przede wszystkim pozornie wszechwładnym wzrokiem. Paradoksalnie, zawężanie pola widzenia i kurczowe trzymanie się obrazu, określają znakomitą część współczesnej produkcji artystycznej. Zaproszonych do wystawy artystów w mniejszym stopniu łączy wspólna wizja, spojrzenie, czy też ogląd sytuacji, co raczej intuicyjne, prowadzone na ślepo i po omacku badania nad statusem nie tyle obrazów ile raczej reguł poznania. Epistemologiczne wyzwania stawiane dziś przez zmieniającą się kulturę post-wizualną, podejmowane są w różnorodny sposób przez artystów tak różnych od siebie, jak Michał Bugalski, Anna Kędziora, Jarosław Klupś, Mateusz Sadowski. Jednocześnie, obraz szkicowany poprzez realizacje przestrzenne, instalacje audio, obiekty, ale także – co nieuniknione – obrazy o niepewnym statusie, odnosi się do wyimaginowanej katedry – katedry rozumianej po carverowsku, metaforycznie, ale także bardziej dosłownie, konkretnie. Czwórka prezentowanych artystów na co dzień bowiem pracuje w Katedrze Fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W tym kontekście, przedstawione na ekspozycji w CK Zamek nowe dzieła, odnoszą się do doświadczenia pracy w polu sztuki współczesnej, refleksji teoretycznej ale także praktyki pedagogicznej.

Wystawa fotografii pt. Katedra
Kurator: Adam Mazur
Wernisaż 17 kwietnia 2015 roku, godz. 19.00
Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

Dodaj komentarz