Richard Ford – do Kanady po nowe życie

13 kwietnia Dom Wydawniczy PWN opublikował powieść Kanada, której autorem jest Richard Ford, laureat Nagrody Pulitzera i Faulkner Award for Fiction.

Richard Ford, „Kanada” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Richard Ford, „Kanada” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Najpierw opowiem o napadzie dokonanym przez moich rodziców, a później o zabójstwach.

Rodziców Della Parsonsa do napadu na bank pchnęły błędne myślenie i życiowy pech. Choć nie byli lekkomyślnymi ludźmi, te działania w jednej chwili na zawsze zmieniły los ich piętnastoletniego syna.

Gdy rodzice Della trafiają do więzienia, chłopak cudem unika umieszczenia w domu opieki dla nieletnich. Wyrusza przez Montanę na spotkanie nieznanego, aby w końcu wylądować w obcej Kanadzie, w hotelu na prerii, zdany na łaskę gwałtownego i zagadkowego Arthura Remlingera. Wkrótce Dell przekonuje się, że nowy świat skrywa własne mroczne tajemnice, a on sam nie jest jedynym, który pozostawił przeszłość po drugiej stronie granicy… Co się stało później ? Jak to wydarzenie wpłynęło na życie chłopaka?

Kanada to powieść, z którą po pięcioletniej przerwie wraca niekwestionowany mistrz – Richard Ford. Na wstępie poznajemy rodzinę, w której stało się nieszczęście. Jesteśmy świadkami kataklizmu w rodzinie nastolatka Della. Całość powieści osadzona jest w surowym i bezwzględnym krajobrazie.

Richard Ford – urodził się w Jackson w stanie Missisipi w 1944 roku. Wydał trzy zbiory opowiadań i siedem powieści, w tym Independence Day, która jako pierwsza książka w historii otrzymała równocześnie Nagrodę Pulitzera i Faulkner Award for Fiction amerykańskiego Pen Clubu. Kanada to jego najnowsza powieść, pierwsza opublikowana w Polsce.

Richard Ford, Kanada
Premiera: 13 kwietnia 2015 roku
Dom Wydawniczy PWN

Dodaj komentarz