• 2015-04-15

FuoriSalone 2015. Polski design w Mediolanie

14 kwietnia rozpoczął się Mediolański Design Week FuoriSalone. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi Energy for Creativity.

Mac Stopa, „Waves of Creativity”, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mac Stopa, „Waves of Creativity”, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Każdego roku w kwietniu, znany jako stolica mody  Mediolan, staje się areną wyjątkowego wydarzenia, podczas którego światowy design wnika w tkankę miasta. FuoriSalone towarzyszący targom Salone del Mobile Milano, to wymykający się schematom festiwal form i kształtów, który gromadzi największych architektów, projektantów i osobowości wyznaczające trendy na najbliższe lata. Centralnym punktem każdej edycji – miejscem uroczystego otwarcia, paneli dyskusyjnych i spotkań jest salon prasowy, którego aranżację powierzono w tym roku wybitnemu polskiemu projektantowi Przemysławowi Mac Stopie.

Targi meblarskie Salone del Mobile Milano i Mediolański Tydzień Projektowy to mekka przedstawicieli branży wzornictwa. Od 1990 roku formuła wydarzenia jest wzbogacona o organizowane przez legendarny włoski magazyn Interni FuoriSalone, którego inicjatorką została redaktor naczelna Gilda Bojardi. Dzięki realizowanym w przestrzeni miejskiej wystawom kreatywnym światowy design nie zamyka się w ekskluzywnej przestrzeni targów, ale wychodzi na spotkanie mieszkańcom Mediolanu i turystom, którzy tłumnie odwiedzają w tym czasie największe miasto północnych Włoch. W najróżniejszych przestrzeniach publicznych odbywają się liczne spotkania i konferencje, a ulice i budynki zyskują nowe oblicza, jako tła instalacji i lokalizacje showroomów. Jak pokazuje historia FuoriSalone, z założenia tymczasowe obiekty, niejednokrotnie na stałe odmieniały wygląd miasta.

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach od 14 kwietnia do 30 maja 2015, a hasło przewodnie Energy for Creativity wyznacza nie tylko oś tematyczną programu, lecz stanowi także inspirację dla projektantów, którzy czynią ze swoich instalacji prawdziwe dzieła sztuki. O randze wydarzenia świadczy choćby obecność prac gwiazd architektury i designu, takich jak Filip Starck, Daniel Libeskind, Antonio Citterio i Alessandro Mendini. Inauguracja wydarzenia odbyła się 13 kwietnia w Auli oraz salonie prasowym Interni zaprojektowanym przez Przemysława Mac Stopę.

Mac Stopa, „Waves of Creativity”, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mac Stopa, „Waves of Creativity”, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Instalacja salonu prasowego oparta jest na mojej fascynacji kolorem, geometrią i trój-wymiarowością. Przez parę ostatnich lat eksperymentowałem tworząc projekty przestrzennych wzorów wykończeń posadzek, tkanin oraz mebli. Postanowiłem wykorzystać te doświadczenia projektując niekonwencjonalne wnętrze, tak aby emanowało ono trójwymiarową, kolorową i kreatywną energią. Głównym moim partnerem przy powstaniu instalacji salonu jest znany z bardzo odważnych i nowoczesnych kolekcji wykładzin podłogowych szwedzki BOLON. Specjalnie na potrzeby salonu  zaprojektowałem dla BOLON wzór płytek  podłogowych oparty o kształt rombu  oraz kolekcje modularnych stołów wykończonych różnokolorowymi pasami wykładziny BOLON. Dodatkowo opracowałem projekt grafiki Waves of Creativity, który został wdrożony do produkcji tapicerek na krzesła, pufy oraz w postaci  fototapet wykańczających wszystkie ściany. Będzie można tu zobaczyć wiele elementów powstałych w wyniku mojej współpracy z polskimi producentami, miedzy innymi krzesła, półki, pufy, stoliki, tapicerki i wspomniane fototapety. Znajdą się tutaj dwaj moi zdobywcy  nagrody Red Dot 2015, krzesło Pelikan firmy Profim oraz trójwymiarowa grafika  na szkle Hybrid Collection, którą zaprojektowałem dla włoskiej firmy Casali – mówi Przemysław Mac Stopa.

Do współpracy przy tym wyjątkowym projekcie zaproszona została między innymi Grupa Advertis, specjalizująca się w projektowaniu i kompleksowej realizacji elementów komunikacji wizualnej polskich i światowych marek. Firma  będzie odpowiedzialna za wykonanie fototapety projektu Przemysława Mac Stopy o nazwie Waves of Creativity pokrywającej ściany salonu prasowego.

FuoriSalone to prawdziwe święto designu przyciągające rzesze odwiedzających, którzy przybywają  w tym czasie do Mediolanu ze wszystkich stron świata. Tak znaczące zaangażowanie polskiego projektanta to wielkie wyróżnienie i dowód uznania. Renoma wydarzenia i tegoroczne hasło przewodnie wskazują, że należy spodziewać się niespodziewanego i bacznie śledzić trendy, które wskażą nowe kierunki w aranżacji wnętrz.

FuoriSalone. Milano Design Week
Od 14 do 19 kwietnia 2015 roku
Mediolan

Dodaj komentarz