• 2015-04-15

Karol Radziszewski, Ryszard Kisiel – Travestis

24 kwietnia  o godzinie 18.00 w ZPAF Gallery w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Travestis Karola Radziszewskiego i Ryszarda Kisiela.

Wystawa „Travestis”, fot. Ryszard Kisiel (źródło: materiał prasowy organizatora)

Wystawa „Travestis”, fot. Ryszard Kisiel (źródło: materiał prasowy organizatora)

Tytuł wystawy odnosi się do jednego z cykli fotograficznych Ryszarda Kisiela Le Cabaret Travesti. Archiwalne zdjęcia to efekt sesji realizowanych przez Kisiela z grupą znajomych w połowie lat 80. W prywatnym mieszkaniu, bawiąc się rekwizytami, szminkami i spontanicznie tworząc kostiumy z resztek materiałów, kreowali własny, kampowy świat, alternatywny do rzeczywistości PRL. Ten subwersywny crossdressing, zabawa płcią, przebieranki i pełen dystansu humor, tworzą świadectwo wizualne, unikalne w polskiej kulturze.

Na wystawie zobaczymy też zdjęcia Karola Radziszewskiego, dokumentujące sesję zrealizowaną w trakcie kręcenia filmu Kisieland.

Ryszard Kisiel – urodzony 1948 roku aktywista, archiwista, twórca legendarnego podziemnego FILO (1986) – jednego z pierwszych w Europie Środkowo-Wschodniej pism o tematyce nieheteronormatywnej. Współzałożyciel Lambdy, pierwszej legalnej organizacji LGBTQ w Polsce (1990). Od dziecka zainteresowany fotografią, w latach 80. współtwórca prywatnych queerowych sesji zdjęciowych. Bohater filmu Karola Radziszewskiego Kisieland (2012).

Karol Radziszewski – urodził się w 1980 roku. Twórca filmów, fotografii, instalacji, autor projektów interdyscypli-narnych. Absolwent warszawskiej ASP. Wydawca i redaktor naczelny magazynu DIK Faga-zine. Laureat Paszportu Polityki (2009). Jego prace były pokazywane m.in. w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Cobra Museum w Amsterdamie, Muzeum Współczesnym Wrocław, Muzeum Narodowym w Warszawie, New Museum w Nowym Jorku, Kunsthalle Wien oraz na biennale PERFORMA 13 w Nowym Jorku, Göteborg Biennale, Prague Biennale i Biennale Sztuki Mediów WRO.

Wystawa Travestis zwiastuje Trans*Festiwal o transpłciowości i różnorodności płciowej, który odbędzie się w dniach 28-31 maja 2015 roku w Krakowie. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Kultura dla Tolerancji/Culture for Tolerance.

Wystawa Travestis – Karol Radziszewski i Ryszard Kisiel
Wernisaż: 24 kwietnia 2015 roku, o godz. 18.00
Wystawa potrwa do 10 maja 2015 roku
ZPAF Gallery
Kraków

Dodaj komentarz