Mani Mehrvarz. Painscape

20 kwietnia w Galerii AT w Poznaniu odbędzie się wystawa Maniego Mehrvarza Painscape.

Mani Mehrvarz, fotografia (źrodło: materiały prasowe organizatora)

Mani Mehrvarz, fotografia (źrodło: materiały prasowe organizatora)

W swojej działalności artystycznej Mani Mehrvarz, wykorzystuje wiele różnych mediów, od grafiki artystycznej (kaligrafii), komputerowej animacji literniczej związanej z szeroko rozumianą poezją wizualną, realizacji filmów wideo, po działania typu performance. Znany jest ze specyficznych koncertów/performance, w których gra na tradycyjnym irańskim instrumencie setarze (z języka perskiego, seh–trzy, tar–struna), wykorzystując jego szerokie możliwości, wydobywając dźwięki z całej powierzchni instrumentu.

Jednym z głównych obszarów podejmowanych w sztuce przez Mehrvarza jest budowanie korelacji związanych z problemem personalnej pamięci i historycznych faktów. Jego filmy wideo odwołują się, z jednej strony do wybranych losowo wydarzeń z historii, z drugiej, do personalnej refleksji filozoficznej. W polu zainteresowań artysty jest także proces kształtowania i dekonstrukcji tekstu, słowa. Umiejętnie i intrygująco dobiera typografię poszczególnych liter, które poddaje procesowi animacji komputerowej. Możemy to zobaczyć w pracach artysty (filmach) np. Wistful affection for the past, czy Syntax terror .

W instalacji wideo Painscape, prezentowanej obecnie w Galerii AT, artysta, kontynuuje swoje doświadczenia twórcze i zgłębia problemy budowania nowej rzeczywistości w odniesieniu do historii i naszej prywatnej pamięci. Jest to pierwszy indywidualny pokaz twórczości Maniego Mehrvarza w Galerii AT.

Mani Mehrvarz – urodził się w 1982 w Teheranie. Jest artystą irańskim. Studiował grafikę w Bachelor of Graphic Design, Sooreh University of Tehran oraz na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, gdzie obronił dyplom na Wydziale Intermediów w 2014 roku. Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Iranie, Polsce, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Grecji, Irlandii, Argentynie, Brazylii i Indiach. W sztuce zajmuje się przede wszystkim grafiką, oraz multimedialną instalacją wideo. Mieszka i pracuje w Teheranie.

Wystawa Maniego Mehrvarza Painscape
Od 20 kwietnia do 30 kwietnia
Wernisaż: 20 kwietnia 2015 roku, godzina 18.00
Galeria AT
Poznań

Dodaj komentarz