Wystawa Kingi Nowak pt. Zenit

Od 11 kwietnia w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie można oglądać wystawę Kingi Nowak pt. Zenit.

Kinga Nowak „Instrument”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kinga Nowak „Instrument”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Indywidualną wystawę malarstwa Kingi Nowak w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie poprzedziły wieloletnie kontakty galerii z artystką i wspólne realizacje. Współpracę zapoczątkowała wystawa Obszar intymny (kwiecień 2008), podczas której trzy młode artystki: Agnieszka Sandomierz, Małgorzata Wielek-Mandrela oraz Kinga Nowak pokazały swoje malarskie światy. W tym samy roku kurator Barbara Major zaprosiła Kingę Nowak do udziału w wystawie Ślady – dotyk czasu przygotowana najpierw dla galerii w Meersburgu (Niemcy), a potem prezentowaną w MGS w Częstochowie (wrzesień 2008). Obrazy Kingi Nowak współtworzyły również jedna z najbardziej istotnych wystaw problemowych MGS – Dom – droga istnienia (2009/2010), a wydany przez galerię katalog do wystawy monograficznej prof. Jacka Waltosia (2012) zaprojektowali Kinga Nowak i Michał Bratko.

Twórczość Kingi Nowak jest znana w wielu kręgach, a jej nazwisko zyskuje na znaczeniu. W październiku 2014 roku ukazała się książka angielskiego kuratora i galerzysty Kurta Beersa 100 Artists of Tomorrow (100 artystów jutra), w której przedstawiono najbardziej obiecujących malarzy początku XXI wieku. Wyboru dokonało jury, składające się z wybitnych postaci ze świata sztuki, m.in. Cecily Brown, Yuko Hasegawy i Suzanne Hudson. W tej prestiżowej setce wybranej z 4300 artystów zgłoszonych z całej kuli ziemskiej wymieniona została również Kinga Nowak.

Kinga Nowak – urodziła się w Krakowie mieszka i pracuje w rodzinnym mieście. Absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom w pracowni malarstwa prof. Jacka Waltosia w 2001 r.), od 2002 roku jest asystentką w pracowni prof. Grzegorza Bednarskiego na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii. Zajmuje się przede wszystkim malarstwem figuratywnym, podejmując w różnych okresach swojej twórczości różne motywy i tematy.

Cykl obrazów, które autorka przygotowała na wystawę w Częstochowie, najlepiej charakteryzują słowa Małgorzaty Kitowskiej-Łysiak: Nowe prace Kingi Nowak uderzają świeżością motywów, które można określić jako (…) archeologiczno-antropologiczne” (Archeologia, Instrument). Malowane płasko, odważnie rozjaśnionymi barwami, wydają się nie tylko dekoracyjne, ale również intrygująco świetliste, jakby doświetlone słońcem w zenicie – przyciągają wzrok.

Wystawa Kingi Nowak pt. Zenit
Wystawa czynna od 11 kwietnia do 10 maja 2015 roku
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie

Dodaj komentarz