• 2015-04-14

Druga strona muru, reż. Christian Schwochow

17 kwietnia, w polskich kinach pojawi się niemiecki film pt. Druga strona muru w reżyserii Christiana Schwochowa ze wspaniałą rolą Jördis Triebel oraz z udziałem polskich aktorów: Anny Augustynowicz i Ryszarda Ronczewskiego. Dystrybutorem filmu jest Vivarto.

Plakat filmu „Druga strona muru”, reż. Christian Schowchow (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Plakat filmu „Druga strona muru”, reż. Christian Schwochow (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Lata 70. XX wieku. Trzydziestoletnia Nelly i jej syn Aleksiej zaczynają nowe życie w zachodnich Niemczech. Udało im się uciec z Berlina Wschodniego, gdzie zostawili za sobą trudne i bolesne wspomnienia. Trzy lata wcześniej w tajemniczych okolicznościach chłopiec stracił ojca, a Nelly partnera, Wassilija. Kobieta wierzy, że po drugiej stronie muru, zapewni sobie i dziecku dobre i spokojne życie. Pierwsze kroki w nowym miejscu stawiają w ośrodku dla uchodźców, oczekując na przyznanie prawa do stałego pobytu. Nelly zaprzyjaźnia się z pochodzącą z Polski Krysią, a jej syn poznaje rówieśniczkę Jeleną. Oboje znajdują również wspólny język z Hansem, który, tak jak oni, jest uciekinierem z NRD. Kiedy Nelly wydaje się, że życie wreszcie się ułoży, zaczynają się nią interesować agenci służb specjalnych, którzy drążą temat zaginięcia Wassilija. Niespodziewanie dogania ją przeszłość. Czy uda się jej przed nią uciec?

Druga strona muru to trzeci pełnometrażowy film uznanego niemieckiego reżysera Christiana Schwochowa, w którym fenomenalną kreację stworzyła Jördis Triebel. Za rolę Nelly nagrodzono ją na festiwalach filmowych w Montrealu i Seattle oraz przyznano jej niemieckiego Oscara. Schwochow we wnikliwy sposób opowiada o nie tak odległej przyszłości, odsłaniając jednocześnie wiele prawdy na temat teraźniejszości. Wirtuozerski popis aktorski całej obsady filmu, w tym polskiej aktorki Anny Antonowicz (Nightwatching, Jeszcze raz), sprawia, że film zyskuje uznanie publiczności i krytyków filmowych na całym świecie.

Christian Schwochow – urodził się w 1978 roku w leżącym na wyspie Rugia Bergen auf Rügen reżyser i pisarz. Karierę rozpoczął praktycznie jako dziecko, występując w licznych słuchowiskach radiowych. Był także wydawcą pisma młodzieżowego SHOT!. Pracował jako scenarzysta, komentator i reporter dla takich stacji telewizyjnych, jak ARD, ARTE i 3SAT. W latach 2002–2008 studiował reżyserię w Akademii Filmowej Badenii-Wirtembergii w Ludwigsburgu. Nakręcił kilka filmów krótkometrażowych, które poprzedziły jego debiut fabularny November Child, nagrodzony na rozlicznych festiwalach (m.in. Cottbus, Max Ophüls Festival, Baden-Baden TV Film Festival). Jego drugi film, Cracks in the Shell powtórzył ten sukces. Oba były chwalone za scenariusz, który w obu przypadkach był dziełem Heide Schwochow, prywatnie matki reżysera. W 2012 roku twórca podpisał film telewizyjny The Tower będący adaptacją jednej z najpoczytniejszych niemieckich powieści pod tym samym tytułem. Ekranizacja rozsławiła go na cały kraj. W konsekwencji Schwochow uważany jest za jednego z najważniejszych współczesnych reżyserów niemieckich, a jego filmy są wyczekiwane przez krytykę i widzów.

Druga strona muru, reż. Christian Schwochow
Obsada: Jördis Triebel, Tristan Göbel, Alexander Scheer, Anna Antonowicz, Jacky Ido, Stefan Lampadius, Carlo Ljubek, Andreas Nickl
Dystrybutor: Vivarto
W kinach od 17 kwietnia 2015 roku

Dodaj komentarz