Bhutan – Królestwo Grzmiącego Smoka

15 kwietnia w toruńskim Centrum Kultury Dwór Artusa odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Świat i okolice, pt. Bhutan – magiczna podróż do Królestwa Grzmiącego Smoka. O kraju opowie podróżniczka Elżbieta Jabłońska.

Bhutan, fot. Elżbieta Jabłońska (źródło: materiał prasowy organizatora)

Bhutan, fot. Elżbieta Jabłońska (źródło: materiał prasowy organizatora)

Kolejne spotkanie z cyklu Świat i okolice będzie podróżą do Południowej Azji – do Buthanu. Przez stulecia był on praktycznie odcięty od reszty świata a topografia kształtowała sposób życia i historię tego kraju. Nigdy nie skolonizowani, dumni ze swojej tradycji Bhutańczycy nie pragną kulturowej asymilacji, różnią się od innych i robią wszystko, żeby tak pozostało. Czwarty Król Jigme Singye Wangchuck ogłosił unikalną filozofię rozwoju kraju, oświadczając, że postęp w Bhutanie będzie wyznaczany nie za pomocą wskaźnika produktu krajowego brutto, lecz wskaźnikiem Szczęścia Narodowego Brutto.

Bhutan urzeka swoim krajobrazem, architekturą i uprzejmością ludzi, ich spokojnym zaufaniem naturze, dumą z wartości, wiarą w religię oraz szacunkiem jakim darzą każdego człowieka i każde najmniejsze nawet stworzenie. Wpisane w ten obraz są też potężne jaki skubiące w zaroślach kwitnące rododendrony i kolorowe flagi modlitewne wywieszane po to, by modliły się razem z wiatrem…

O tym niezwykłym kraju, którego oficjalna nazwa brzmi Druk Jul co oznacza Królestwo Smoka opowie podczas spotkania w Dworze Artusa – podróżniczka Elżbieta Jabłońska.

Spotkanie z Elżbietą Jabłońską
15 kwietnia 2015 roku,  o godz. 18.30
Centrum Kultury Dwór Artusa
Toruń

Dodaj komentarz