Berlin Artists Statements

Od 24 kwietnia w trzech lokalizacjach w Katowicach – BWA, Galerii Rondo Sztuki oraz w Centum na Mariackiej odbędzie się wystawa Berlin Artist Statements.

Wystawa „Berlin Artists Statements”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Berlin Artists Statements”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach wystawy w trzech punktach Katowic prace malarskie i rysunki połączono z rzeźbami, obiektami oraz instalacją filmową. W przestrzeni miejskiej będzie można zobaczyć plakaty Svena Marquardta. Tematy wystawy są rozmaite. Chodzi o miasto Berlin, przechodzące długotrwałą fazę regeneracji. W BWA malarstwo i obiekty kierują uwagę na zagadnienia ściśle związane ze światem sztuki: do znaczenia malarstwa jako praktycznego środka spowalniania rzeczywistości oraz do koloru i farby jako centrum, praprzyczyny i punktu orientacyjnego odnoszą się Sofie Bird Moller, Tatjana Doll, Valérie Favre, Eberhard Havekost, Peter Krauskopf, Bernhard Martin, Frank Nitsche, Adam Saks, Sophia Schama i Fabrizia Vanetta.

W Rondzie Sztuki obiekty Aharona Ozery’ego i Ulricha Vogla tworzą pejzaż ze światła i cienia – zasadzkę poezji, a grupa artystów KLUB7 najrozmaitszymi środkami przypuszcza ofensywę na ulicę ze swojej kryjówki w pustym sklepie przy Mariackiej. Każdy artysta to w zasadzie osobny przypadek i trudno jest kategoryzować jego dzieła. Wystawa sonduje zatem w dwudziestu pozycjach wzajemną relację jaźni i świata, tradycji i nowości oraz wzajemny wpływ zjawisk charakterystycznych dla metropolii i produkcji obrazów. Uczestniczą w niej artyści i artystki młodego i średniego pokolenia, którzy urodzili się w Niemczech, Polsce, Bułgarii, Danii, Szwajcarii, Brazylii i Kanadzie, a dziś wszyscy mieszkają na stałe w Berlinie.

Artyści biorący udział w wystawie: Sofie Bird Moller, Tatjana Doll, Valérie Favre, Lucas Foletto Celinski, Eberhard Havekost, Jörg Herold, Gregor Hildebrandt, Peter Krauskopf, Alicja Kwade, Sven Marquardt, Bernhard Martin, Frank Nitsche, Aharon Ozery, Wolfgang Plöger, Fiona Liewehr, Adam Saks, Sophia Schama, Natalia Stachon, Fabrizia Vanetta, Ulrich Vogel, kolektyw artystów KLUB7.

Wystawa Berlin Artists Statements
Od 24 kwietnia do 7 czerwca 2015 roku
Kurator: Christoph Tannert
Wystawa odbędzie się w: BWA, Galerii Rondo Sztuki, Centrum na Mariackiej
Katowice

Dodaj komentarz