2. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Bielsku-Białej

13 marca obradowało Jury 2. Międzynarodowego Biennale Plakatu Bielsko-Biała 2015, które zakwalifikowało plakaty do wystawy i przyznało nagrody oraz wyróżnienia. Wystawę można oglądać od 14 kwietnia w Galerii Środowisk Twórczych w Bielsku-Białej.

Logo Międzynarodowego Biennale Plakatu Bielsko-Biała (źródło: materiały prasowe organizatora)

Logo Międzynarodowego Biennale Plakatu Bielsko-Biała (źródło: materiały prasowe organizatora)

W pracach Jury uczestniczyli: prof. Władysław Pluta, artysta grafik, ASP w Krakowie – przewodniczący, Krzysztof Dydo – kurator, Dydo Poster Collection, Galeria Plakatu w Krakowie, Marek Sibinský – artysta grafik, Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Ostrawskiego, Czechy, ks. dr Grzegorz Klaja – dyr. Muzeum Diecezjalnego w Bielsku-Białej, Piotr Czadankiewicz – artysta plastyk, kurator Biennale, GŚT w Bielsku-Białej, Karina Czernek – artysta plastyk, kurator Biennale, Bielsko-Biała.

Zamierzeniem biennale jest zaproszenie artystów do dyskusji na temat podstawowych problemów egzystencjalnych i moralnych wyrażonych językiem współczesnego plakatu. W obecnej edycji zwrócono się ku szeroko pojętej prawdzie. Podjęcie tak zasadniczej i istotnej problematyki wymaga odwołania się do prywatnych przemyśleń i doświadczeń oraz doboru szczególnych środków. Mając świadomość tego, że konkurs raczej rozpoczyna niż zamyka dyskusję – i żywiąc nadzieję, że do proponowanej problematyki uda się powracać w przyszłości – jury z satysfakcją podkreśla wysoki poziom imprezy. Organizatorzy dziękują równocześnie wszystkim artystom, którzy przysłali swoje prace za pozytywną odpowiedź na podjętą inicjatywę.

Na konkurs prace nadesłało 170 uczestników z 18 krajów (Białoruś, Chiny, Czechy, Ekwador, Francja, Iran, Japonia, Litwa, Meksyk, Niemcy, Polska, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Taiwan, USA). Spośród nadesłanych 308 plakatów do wystawy zakwalifikowano 53 prace 42 autorów.

Ogłoszenie werdyktu Jury i wręczenie nagród nastąpi w trakcie otwarcia wystawy 14 kwietnia w Galerii Środowisk Twórczych, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej w Bielsku-Białej.

Wystawa pokonkursowa 2.  Międzynarodowego Biennale Plakatu Bielsko-Biała 2015
Organizatorzy: Galeria Środowiska Twórczych w Bielsku-Białej, Forum Kultura i Duchowość, Związek Polskich Artystów Plastyków
Wernisaż 14 kwietnia 2015 roku, godz. 19.30
Wystawa czynna od 14 kwietnia do 25 maja 2015 roku
Galeria Środowisk Twórczych, Bielskie Centrum Kultury

Dodaj komentarz