V Ogólnopolski Dzień Wolnej Sztuki

18 kwietnia 62 muzeach i galeriach w 36 miastach kraju odbędzie się piąta edycja muzealnej akcji społecznej Dzień Wolnej Sztuki.

V Ogólnopolski Dzień Wolnej Sztuki, logotyp (źródło: materiały prasowe organizatora)

V Ogólnopolski Dzień Wolnej Sztuki, logotyp (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dzień Wolnej Sztuki to muzealna akcja społeczna opierająca się na założeniu, by podczas godziny zwiedzania obejrzeć jedynie pięć wybranych przez instytucję obiektów. Pięć obiektów, czyli na tyle mało, żeby się nie zmęczyć, zapamiętać, co się oglądało i jeszcze coś z tego wynieść. Akcja ma wymiar edukacyjny – przy eksponatach będą stały osoby, których zadaniem będzie motywowanie gości do podjęcia samodzielnej refleksji i wzbudzenia dyskusji. Mają oni uświadomić uczestnikom akcji, że muzea można zwiedzać bez żadnych kompleksów, a do oglądania eksponatów i obcowania ze sztuką nie jest niezbędna specjalistyczna wiedza czy wykształcenie.

Podczas Dnia Wolnej Sztuki chcemy pokazać, że każdy obiekt ma swoją historię, którą możemy sami odkryć. Wystarczy tylko w skupieniu się w nią wsłuchać – mówi Zuzanna Stańska, organizatorka i pomysłodawczyni akcji.

Dzień Wolnej Sztuki odbywa się od 2011 roku. Wiele instytucji na wydarzenie przygotowuje specjalne atrakcje, pokazuje wyjątkowe obiekty lub zaprasza specjalnych gości. W akcję oprócz muzeów sztuki zaangażowały się także muzea o zupełnie innym profilu, jak muzea wojskowości, techniki, literatury, skanseny, a także internetowa galeria sztuki oraz galeria malarstwa monumentalnego (murali).

V Ogólnopolski Dzień Wolnej Sztuki
18 kwietnia 2015 rok, od godziny 12.00
Polska

Dodaj komentarz