Tamy Ben-Tor & Miki Carmi

17 kwietnia w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki odbędzie się wernisaż wystawy Tamy Ben-Tor & Miki Carmi. Młodzi, obiecujący artyści jedzą i uprawiają seks. Z okazji otwarcia wystawy odbędzie się również performans Tamy Ben-Tor.

Tamy Ben-Tor & Miki Carmi, fot. Max Yawny (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tamy Ben-Tor & Miki Carmi, fot. Max Yawny (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Tamy Ben-Tor i Mikiego Carmi w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki stanowi próbę zderzenia ze sobą dwóch silnych osobowości artystycznych, które pozornie nie łączy zbyt wiele. Jest rodzajem eksperymentu, wyzwaniem, jakie stawiają sobie sami artyści, albo testem: czy para w życiu prywatnym sprawdzi się również jako duet artystyczny.

Prezentowanych jest dziewięć prac wideo Tamy Ben-Tor – od słynnych wideoperformansów z gadającymi głowami, w których artystka charakteryzuje się, przebiera, zasłania i odgrywa role, w przewrotny sposób komentując swoją sytuację izraelskiej artystki mieszkającej w Nowym Jorku, po najnowsze wideo Młodzi, obiecujący artyści jedzą i uprawiają seks (2015), od którego pochodzi tytuł wystawy. Początkowo wideo było dla artystki metodą pracy i dokumentowania performansów, które stanowią najważniejszy obszar jej działalności artystycznej. Później zyskało rangę autonomicznych dzieł, których forma nieustanie ewoluuje, również pod wpływem osoby i twórczości Mikiego Carmi.

Artystów w bezpośredni sposób łączy – poza podobnym punktem wyjścia dla ich jakże różnej formalnie twórczości – motyw maski. Ben-Tor przywdziewa przeróżne twarze, obudowuje się rekwizytami, Carmi zaś upraszcza i syntetyzuje, pozbawia swoje postacie cech indywidualnych, którymi jego partnerka bawi się i przy pomocy których tworzy swoich bohaterów. Rezultat zabiegów Carmiego stanowi wyzwanie dla empatii i odporności widza, konfrontując go z rozkładem i degradacją biologiczną prezentowaną niczym maska pośmiertna. Ben-Tor powłuje do życia postacie, które stać się mają dla widza narzędziem do badań nad samym sobą, własnymi ograniczeniami i poczuciem komfortu.

Miki Carmi, „Oko” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Miki Carmi, „Oko” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przede wszystkim jest to jednak projekt bardzo osobisty – oboje artyści angażują do swoich prac członków rodziny, traktując ich jako przedmiot badań i wystawiając na pokaz; analizują swoją tożsamość, by w końcu poprzez pracę w duecie dokonać wiwisekcji małżeństwa i zdefiniować relacje pomiędzy nimi. Portretowani przez Mikiego Carmi członkowie rodziny, jego rodzice i dziadkowie pojawiają się w materiałach wideo Tamy Ben-Tor, wśród rysunków Mikiego odnajdziemy szkice przedstawiające Tamy w czasie performansu, Miki przebiera się w kostium Tamy, a Tamy filmuje go, jak robi zdjęcia swojej babci itd. Sztuka miesza się z życiem prywatnym, osobne ze wspólnym.

Tamy Ben-Tor – urodziła się w 1975 roku w Jerozolimie. Performerka i artystka wideo. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Ukończyła Columbia University School of the Arts w Nowym Jorku oraz The School of Visual Theatre w Jerozolimie.

Miki Carmi – urodził się w 1976 roku w Jerozolimie. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Ukończył Columbia University w Nowym Jorku oraz Bezalel Academy of Fine Arts w Jerozolimie.

Wystawa Tamy Ben-Tor & Miki Carmi. Młodzi, obiecujący artyści jedzą i uprawiają seks
Od 18 kwietnia do 31 maja 2015 roku
Wernisaż oraz towarzyszący mu performans Tamy Ben-Tor: 17 kwietnia 2015 roku, godzina 19.00
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
Warszawa

Dodaj komentarz