Grupa ZOOM. Czytelnia Sztuki w Gliwicach

18 kwietnia w Czytelni Sztuki w Gliwicach odbędzie się wernisaż wystawy ZOOM. Odwiedzającym zostanie przybliżona istniejąca w latach 1972–1979 grupa ZOOM oraz jej dokonania artystyczne.

Grupa ZOOM, „Żywe portrety”, Giżycko, 1975 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grupa ZOOM, „Żywe portrety”, Giżycko, 1975 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W opinii znawców kultury polskiej wiele jej najbardziej wartościowych zjawisk w czasach PRL-u pojawiało się w środowisku studenckim. Jednym z dowodów na to była działalność grupy ZOOM w latach 1972–1979, którą założyli studenci Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Swoje prace fotograficzne i filmowe przedstawiali w formie wystaw, instalacji i happeningów, włączając w to elementy dźwiękowe, aktorskie i współdziałanie z publicznością.

Przestrzeń galerii traktowali na równi z przestrzenią publiczną, na różny sposób zaskakując widzów i zmuszając do rewidowania pojęciowych stereotypów. Stopniowo swoje amatorskie zainteresowania zmienili w profesjonalną działalność na obszarze nowych mediów sztuki. Wystawa w Czytelni Sztuki  i wydawnictwo poświęcone grupie ZOOM, przygotowane przez Muzeum w Gliwicach, pozwolą ocenić rangę ich dokonań i utrwalić należną im pamięć.

Grupa ZOOM, „Turoszow”, 1978 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grupa ZOOM, „Turoszow”, 1978 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Największy rozgłos grupie przyniósł udział w Festiwalach Artystycznych Młodzieży Akademickiej FAMA, gdzie w 1975 roku za swoje realizacje zostali uhonorowani główną nagrodą. Takie ich wspólne pokazy jak Podróż, Ochrona środowiska, Żywe portrety czy Fragment, realizowane były w różnych wersjach na przeglądach młodej sztuki, pokazach nowych mediów, a także jako własne wystawy w klubach studenckich i galeriach sztuki.

Akcją wieńczącą działalność ZOOM było Zamknięcie w toruńskiej galerii BWA w 1979 roku, na co składała się ich wystawa retrospektywna i tygodniowe odosobnienie grupy w jednej z sal. Ponieważ jednak jej członkowie rozwijali też równolegle indywidualną działalność twórczą, nie oznaczało to końca ich obecności na scenie sztuki. Niemniej specyficzny dla lat siedemdziesiątych kontekst polityczny i artystyczna funkcja nowych mediów sprawiły, że historia grupy ZOOM zasługuje na szczególną uwagę.

Wystawa ZOOM
Kurator: Adam Sobota
Od 18 kwietnia do 17 maja 2015 roku
Wernisaż: 18 kwietnia 2015 roku, godzina 18.00
Muzeum Sztuki w Gliwicach
Czytelnia Sztuki
Gliwice

Dodaj komentarz